'Reciprocal Mini-Chin Cup' aygıtının klinik değerlendirmesi
Clinical assessment of the reciprocal Mini-Chin Cup appliance
- Tez No: 157660
- Danışmanlar: PROF.DR. İLTER UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET“Reciprocal Mini-Chin Cup”Aygıtının Klinik Değerlendirmesi Bu çalışmanın amacı“Reciprocal Mini-Chin Cup”(RMCC) Aygıtının incelenmesi ve etkilerinin ağız içi II. Sınıf elastiklerle karşılaştırılmasıdır. RMCC aygıtı II. Sınıf elastiklerin istenmeyen etkilerini azaltmak amacıyla tasarlanmış bir aygıttır ve seçilmiş II. Sınıf kapanış bozuklukları için kullanılması önerilmektedir. Çalışma kapsamında 45 birey vardır. Bu bireylerden 30' u tedaviye alınmış ve 15' er kişilik iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup (yaş ort. 13.2±1.7 yıl) RMCC aygıtı ile, ikinci grup ise (yaş ort. 11.4±1.3 yıl) ağız içi II. Sınıf elastiklerle tedavi edilmiştir. On beş birey ise, tedavi etkisi ile büyüme-gelişim olaylarını ayırt edebilmek için kontrol grubu olarak kullanılmıştır (yaş ort 1 1.2±0.5 yıl). Kontrol grubu için kontrol sureci öncesi ve sonrasında, tedavi grupları için tedavi öncesinde ve I. Sınıf ilişki elde edildikten sonra lateral sefalogramlar alınmıştır. I. Sınıf azı ve kanin ilişkisi, RMCC aygıtı ile ortalama 4.6±1.7 ay içerisinde, II. Sınıf elastiklerle ortalama 8.5±2.6 ay içerisinde düzelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical Assessment of the Reciprocal Mini-Chin Cup Appliance The aim of this study was to evaluate the effects of the Reciprocal Mini- Chin Cup Appliance (RMCC) and to compare its effects with intermaxillary Class II elastics. RMCC was recommended for the treatment of selected Class II cases and was designed to reduce the undesirable effects of Class II elastics. Thirty patients with Class II division 1 malocclusion included to the treatment groups. Fifteen of them were treated with RMCC Appliance (mean 13.2Ü.7 years) and the other 15 treated with intermaxillary Class II elastics (mean 11.4±1.3 years). Another 15 persons having the same skeletal and dental characteristics with the treatment groups were selected as a control group (mean 11.2±0.5 years) to distinguish developmental changes from the treatment effects. Lateral cephalograms were taken before and after control periods for the control group and before treatment and after correction of the occlusion for the treatment groups. Class I molar and canine relationship was achieved in a mean treatment time of 4.6±1.7 months with the RMCC Appliance and in 8.5±2.6 months with the Class II elastics.