Kronik periodontitisli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası kortizol, prolaktin, ACTH ve growth hormon değerlerindeki değişimin incelenmesi
Investigation of changing amount of the cortisol, prolactin, adrenocorticotrophe hormone (ACTH) and growth hormone in patients with chronic pariodontitis before and after treatment
- Tez No: 157659
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ORBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; kronik periodontitisli hastalarda farklı periodontal tedaviler sonrası kanda kortizol, prolaktin, adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve growth hormon (GH) değerlerindeki değişimin incelenmesidir. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalma 2001-2002 tarihleri arasında müracaat eden, kronik periodontitis tanısı alan ve yaşları 30-57 arasında değişen, 18'i kadın 22'si erkek toplam 40 hasta dahil edildi. Araştırmaya katılan hastalara çalışmanın yöntem ve amacı hakkında bilgi verilerek onayları alındı. Hastalar rast gele örnekleme yöntemi kullanılarak iki eşit gruba ayrıldı. Hastaların 20'si çalışma grubunu oluştururken; diğer 20'si kontrol grubunu oluşturdu. Araştırma kapsamına alınan hastaların ilk önce klinik muayeneleri yapıldı. Her bir hastanın periodontal durumunu saptamak amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (Pİ), Löe ve Silness' in gingival indeksi (Gİ), Miller' in mobilite indeksi kullanıldı. Ayrıca klinik ataşman seviyesi (KAS)(Periodontal cep tabanı ve mine-sement sınırı arasındaki mesafe) ve sondalama derinliğine (SD) bakıldı. Tedavi öncesi bütün hastalardan laboratuar tetkikleri için sağ ön kol veninden 6cc. kan alındı. Bu kan numunelerinin 4cc'lik kısmı kortizol, prolaktin ve GH incelemesi için biyokimya tüplerinde; 2cc'lik kısmı ise ACTH incelemesi için buzda soğutulmuş EDTATı hemogram tüplerinde saklandı. Daha sonra çalışma grubu hastalarına konvansiyonel tedaviler kapsamında oral hijyen eğitimi (OHE), diş yüzeyi temizliği (DYT) ve kök yüzeyi düzleştirmesi (KYD) yapıldı. Başlangıç tedavisinden 1 ay sonra çalışma grubu hastalarına periodontal cerrahi tedavi uygulandı. Çalışma grubunu oluşturan hastalarda, uygulanan tedavileri takip eden her aşamada hem klinik ölçümler hem de laboratuar tetkikler tekrarlandı.Kontrol grubunu oluşturan hastalara klinik ölçümler ve laboratuar tetkikler için kan alındıktan sonra sadece oral hijyen eğitimi verildi. Bu grup hastalardan başlangıçta alınan klinik ölçümler ve kan örnekleri çalışma grubu hastalarının tedavilerinin bitimi döneminde tekrarlandı. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası istatistiksel olarak değerlendirildi. Grup içi değerlendirmelerde Eşleştirilmiş t-testi; gruplar arası değerlendirmelerde ise Student t-testi kullanıldı. Çalışma ve kontrol grubu hastalarının başlangıç Pİ, Gİ, SD, KAS ve mobilite ortalama değerleri istatistiksel olarak benzer olmasına rağmen; araştırma sonunda bu parametreler arasında oluşan farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Yine aynı periyotlarda hastaların laboratuar verileri de karşılaştırıldı. Laboratuar verileri yönünden yaptığımız değerlendirmelerde başlangıçta elde veriler arasında oluşan farkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlenirken; tedavi sonunda GH dışındaki diğer tüm hormonlarda oluşan farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this study is to investigate changing amount of Cortisol, prolaktin, adrenocorticotrophe hormone (ACTH) and growth hormone (GH) in patients with chronic periodontitis before and after treatment. Forty patients with chronic periodontitis were included the study which they attend Atatürk University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. The patient's age ranged of 30 to 57. The nature of the investigation was explained to all individual and received their approval. The patients were divided into two equal groups, which they called work and control, using random sample method. Groups are composed of 20 patients. First of all, clinical examination was done in all patients. To determine periodontal condition of patients mobility (Millers'), plague index (PI)(Silness&Löe), gingival index (GI)(Löe&Silness), clinical attachment level (CAL) and probing depth (PD) was used. Six cc. bloods was obtained from patients right front arm vein for laboratory investigation. Four cc. of this blood sample was put in biochemistry tubes for investigation Cortisol, prolactin and GH. Two cc. of this blood sample put in ice-cooled hemogram tubes with EDTA for investigation ACTH. After this procedures oral hygiene education was given to the work group patients and Scaling and Root Planning were applied to the patients. Periodontal surgery was applied to the work group patients one month later. Laboratory and clinical measurements were repeated in work group at the stage of all treatment. Oral hygiene education was only given to the control group patients after taken blood sample and clinical measurements. Clinical measurements and blood sample were repeated after six month in control group patients.VI Group inside Paired t-test; between of groups Student (Unpaired) t-test was used. Average value of mobility, PI, GI, C AL and PD was similar between two groups at the beginning of the study. Average value of these parameters was different as statistically at the end of the study. Parallel data was detected for Cortisol, prolactin and ACTH. Only GH amount was similar between two groups before and after treatment.