Reciprocal mini-chin cup apareyinin erken ve geç dönemde uygulanmasının dentofasiyel yapılara etkisinin incelenmesi
Effects of reciprocal mini-chin cup appliance used in early and late treatment period
  1. Tez No: 142001
  2. Yazar: BELMA IŞIK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. MÜFİDE DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu araştırma, pubertal büyüme ve gelişimi devam eden ve bu dönemi tamamlamış bireylerde reciprocal mini-chin cup apareyinin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Angle sınıf II bölüm 1 veya bölüm 2 kapanış ilişkisi gösteren, dik yön yüz boyutlarının artmadığı, alt dentoalveoler yapının retrüziv olduğu 27 birey araştırma kapsamına alındı. Bireylerin el-bilek radyografileri değerlendirilerek, büyüme ve gelişim potansiyellerine göre iki uygulama grubu oluşturuldu. Pubertal büyüme ve gelişimin devam ettiği birinci uygulama grubunda büyüme ve gelişim etkisini elimine etmek için, aynı özelliklere sahip 14 bireyden kontrol grubu oluşturuldu. Kronolojik yaş ortalaması 12.28 yıl olan, 13 bireyden oluşan birinci uygulama grubu, kronolojik yaş ortalaması 17.55 yıl olan, 14 bireyden oluşan ikinci uygulama grubu, kronolojik yaş ortalaması 12.06 yıl olan, 14 bireyden oluşan kontrol grubu bireylerinden uygulama/kontrol başlangıcı ve sonunda lateral sefalometrik, el-bilek, panaromik radyografiler, fotoğraflar ve ortodontik modeller elde edildi. Her iki uygulama grubuna da reciprocal mini-chin cup apareyi uygulandı. Sınıf I molar ilişki, pubertal büyüme ve gelişimi devam eden birinci uygulama grubunda ortalama 5.11 ayda, genç erişkin bireylerden oluşan ikinci uygulama grubunda ise ortalama 10.57 ayda elde edildi. Reciprocal mini-chin cup' in etkilerini, süresini incelemek amacıyla, lateral sefalometrik filmlerin çizimleri üzerinde 24 boyutsal, 23 açısal ölçüm ve ayrıca RMCC uygulamasına bağlı olarak oluşan iskeletsel ve dişsel değişikliklerin yüzde oranlarınınsaptanması amacıyla çakıştırma üzerinde 8 ölçüm yapıldı, elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. RMCC apareyinin her iki dönemde de maksilla ve mandibulanın sagital yön konumu ve mandibula boyutu üzerine önemli bir etkisi olmadığı bulundu. Pubertal büyüme ve gelişimi devam eden bireylerde, alt ön yüz yüksekliğinin genç erişkin bireylere göre daha fazla artış gösterdiği ve mandibuler düzlem açısının artarak mandibulanın daha çok aşağı doğru büyüme ve gelişim gösterdiği bulundu. Her iki uygulama grubunda da sınıf I molar ilişki ile overbite ve overjet' de önemli derecede düzelmeler elde edildi; ancak pubertal büyüme ve gelişimi devam eden bireylerde overjet" de daha fazla düzelme olduğu bulundu. RMCC apareyinin her iki dönemde de üst kesici dişlerde ekstrüzyona neden olmadan retrüzyon etkisi olduğu, alt kesici dişlerin de protrüzyonuna ve proklinasyonuna neden olduğu saptandı. Her iki dönemde de üst molar dişlerde distalizasyon, alt molar dişlerde ise mezializasyon ve ekstrüzyon dolayısıyla alt dentoalveoler yapının ileri hareketi gözlendi. RMCC apareyi ile birinci uygulama grubunda, overjet' deki düzelmeye dişsel katkının % 95.47, iskeletsel katkının % 4.53 olduğu; ikinci uygulama grubunda ise dişsel katkının % 88.02, iskeletsel katkının % 11.98 olduğu saptandı. Birinci uygulama grubunda, molar ilişkinin düzelmesine dişsel katkının % 94.16, iskeletsel katkının % 5.84 olduğu; ikinci uygulama grubunda, dişsel katkının %86.65, iskeletsel katkının ise % 13.35 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
-142- SUMMARY The aim of this study was to evaluate the dentofacial effects of reciprocal mini-chin cup appliance on cases having pubertal growth and development potential and on cases that have completed this period. In this research 27 cases with Angle class I or II malocclusion, with mandibular dentoalveolar retrusion and with optimal vertical facial dimension were included. Two application groups were constructed according to their growth and development potential, evaluated by the hand-wrist radiographs. A control group consisting of 14 cases was constructed to eliminate the growth and development effect for the first application group who has pubertal growth and development potential. At the beginning and at the end of the application/ control period, lateral cephalometric, hand-wrist and panoramic radiographs, photographs and orthodontic models were obtained from all of the groups. In the first application group there were 13 cases (mean age 12.28 years), in the second application group, 14 cases (mean age 17.55 years), in the control group, 14 cases (mean age 12.06 years). In both application groups reciprocal mini-chin cup was applied. Class I molar relationship was achieved with an average of 5.11 months in the first application group and 10. 57 months in the second application group. On lateral cephalometric tracings, 24 linear and 23 angular parameters to evaluate the effects of RMCC and 8 parameters to determine the ratio of skeletal and dental effects of reciprocal mini-chin cup were measured and evaluated statistically.-143 In both application groups no effect of RMCC was found on maxilla and the sagital position of mandible. In cases having growth and development potential, lower anterior facial height was increased more compared to young adults; mandibular plane angle increased and mandible developed mostly in the vertical dimension. Class I molar relationship, correction of overbite and overjet were achieved in both application groups, yet more correction of overjet was found in the first application group. In both application groups retrusion of upper incisors without extrusion, protrusion and proclination of lower incisors were determined. Distalization of upper molars, mesialization and extrusion of lower molars and also mesialization of mandibular dentoalveolar structure were observed in both groups. In the first application group, dentoalveolar and skeletal contributions in the correction of overjet were 95.47 %, 4.53 % respectively; in the second application group dentoalveolar contribution was 88.02 % and skeletal contribution was 11.98 %. In the first application group, dentoalveolar and skeletal contributions in the correction of molar relationship were 94.16 %, 5.84 % respectively; in the second application group dentoalveolar contribution was 86.65 % and skeletal contribution was 13.35 %.