Sigara içen ve içmeyen bireylerde cerrahi işlem sırasında tetrasiklin HCI ile kök yüzeyi demineralizasyonunun iyileşme üzerine klinik etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparison of clinical effect on healing of root surface demineralization with tetracycline HCI during surgery on smoker and non-smoker patients
  1. Tez No: 157681
  2. Yazar: SAVAŞ OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORKUD DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
8. ÖZET Çalışmamız, sigara içen ve içmeyen bireylerde cerrahi işlem sırasında tetrasiklin HCI ile kök yüzeyi demineralizasyonunun iyileşme üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Çalışma kapsamına, klinik ve radyografik olarak kronik periodontitis tanısı konulmuş bireyler alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastalarda, başlangıç tedavisinden sonra 0-3 mm ve 4-7 mm'lik sondalanabilir cep derinliğine sahip bölgeler araştırma kapsamına alınmıştır. Her hastanın cerrahi işlem sırasında deney ve kontrol bölgeleri rastlantısal olarak belirlenmiştir. Ağız bakımı yeterli olmayan bireyler, dişetine komşu restorasyonu, çürüğü olan dişler çalışma kapsamına alınmamıştır. Ayrıca hasta seçiminde hastaların entelektüel düzeyleri göz önüne alınmıştır. Araştırmaya katılan hastalara araştırmanın niteliği konusunda ayrıntılı bilgi verilmiş hastalardan sözlü onam alınmıştır. Hastalar sigara içen (n=13) ve sigara içmeyen (n=8) olmak üzere toplam 21 hasta iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 21 hastanın 1 2'sîni kadın, 9'unu erkek bireyler oluşturmaktadır. Deney grubu içindeki dişlerin kök yüzeylerine cerrahi periodontal tedavi sırasında 3 dakika süre ile tetrasiklin HCI çözeltisi uygulanmıştır. Her iki hasta grubuna da flep cerrahisi başlangıcında, 3. ve 6. ayda plak indeksi, gingival indeksi, serbest dişeti kenarı konum değişikliği, sondalanabilir cep derinliği, sondalamada kanama, klinik ataşman kaybı miktarı ve dişeti oluğu sıvısı miktarı ölçümleri yapılmıştır. Cerrahi tedavi sonrası 6. haftada plak indeksi, gingival indeksi ve dişeti oluğu sıvısı miktarı ölçülmüştür. 104Sigara içen ve içmeyen bireylerin klinik indeks ölçümleri değerlendirildiğinde, sigara içmeyen bireylerde derin ceplerde 3. ve 6. ayda klinik ataşman seviyesi fark ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sigara içmeyen bireylerde, derin ceplerde deney grubunda 3. ve 6. ayda sondalanabilir cep derinliği sığlaşması daha fazla bulunurken sadece 3. ayda istatistiksel anlam taşıdığı görülmüştür. Sigara içmeyen bireylerde, derin ceplerde 3. ve 6. ayda klinik ataşman seviyesi değişimi ortalamalarına bakıldığında deney grubunda ataşman kazancı kontrol bölgelerine göre daha fazladır ve ardaki fark istatistiksel anlam taşımaktadır. Sonuç olarak sigara içen ve içmeyen bireyler karşılaştırıldığında, sigara içmeyen bireylerin tedaviye daha fazla olumlu yanıt verdikleri görülmüştür. Cerrahi işlem sırasında kök yüzeylerine uygulanan tetrasiklin HCl'ün sigara içmeyen bireylerde tedavi sonuçlarına olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study is to evaluate the clinical effects of topical tetracycline HCI application on root surfaces in smoker and non-smoker patients with chronic periodontal disease. After the initial therapy, sites with 0-3 mm and 4-7 mm probing pocket depths, were included in the study. Patients with poor oral hygiene and teeth with caries and restorations were not included in the study. 21 patients are divided into two groups: smokers group (n:13) and non-smokers group (n:8). Twelve of patients are female and nine are male. For the smokers group patients which smokes 15 per day and are smoking at least 5 years, were selected. For non-smokers group patients who have never smoked or gave up smoking at least 3 years ago, were selected. For both groups, plaque index (PI), gingival index (Gl), probing depth (PD), bleeding on probing and clinical attachment loss and gingival sulcus fluid flow rate were measured flap surgery, 3. and 6. months. On the sixth week of healing period, plaque index (PI), gingival index (Gl) and gingival sulcus flow rate were determined. When clinical index measures of smokers and non-smokers patients were evaluated, in the non-smokers group, the average of clinical attachment level difference of deep pockets at 3. and 6. month is statistically significant. For non-smokers, probable pocket depth reduction at 3. and 6. month are more but only in the 3. month the difference is statistically significant. Clinical attachment level change averages of study group are more according to the control group. The difference between these two groups are also statistically significant. 106In conclusion, results of this study revealed that non-smokers respond to surgical periodontal therapy better than smokers. Tetracycline application to root surfaces made no difference for smokers. Non-smokers benefited from tetracycline application by attachment gain. 107