Farklı inley sistemlerinin kenar sızıntısı açısından değerlendirilmesi
The microleakage evaluation of different inlay systems
  1. Tez No: 157694
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Hastaların estetik beklentilerinin artması ve adeziv materyallerin geliştirilmesine bağlı olarak diş rengindeki restorasyonların kullanımı artmıştır. Ancak adeziv restorasyonların Uzun ömürlü olabilmeleri, büyük ölçüde restorasyon ve diş arasındaki tutunmanın kalitesine bağlı olmakta, bu tutunma zayıf olduğu takdirde restorasyon ve diş arasındaki kenar aralığı, mikrosızmtıya sebep olmaktadır. Sonuçlar Kruscal- Wallis testi ile değerlendirildi. Empress sistemi diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha az sızıntı gösterdi. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of tooth-colored restorations have increased due to the improved adhesive material properties and increased esthetic demands of patients.But the longevity of the adhesive restorations is related with the bond quality of the material to tooth structure, otherwise weakly bonded tooth-restoration interface can lead to gap formations resulting with microleakage. The results were evaluated with Kuscal - Wallis test. Empress system showed the lowest microleakage among the groups. The results were satistically significant. 25