Nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçların sabit ortodontik apareylerden kaynaklanan ağrı üzerine etkisi
The effects of nonsteriodal anti-inflammatory drugs for the control of orthodontic pain
- Tez No: 157695
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İHYA KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2004 Ömür POLAT Danışman Doç Dr. Ali İhya KARAMAN Nonsteroidal Anti-İnflamatuvar İlaçların Sabit Ortodontik Apareylerden Kaynaklanan Ağrı Üzerine Etkisi Bu araştırmanın amacı; ortodontik tedavi sırasmda görülen ağrının karakteristiğini belirlemek, bu ağrının giderilmesi için sıklıkla kullanılan nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçların preoperatif ve postoperatif kullanımının etkilerini saptamaktır. Bu çalışma, sabit ortodontik tedavi görmek amacıyla Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran yaş ortalamaları 15,11±4,14 olan 120 sağlıklı birey ile birlikte yapılmıştır. Bu bireyler her biri 20 kişiden oluşan altı gruba bölündü ve her bir gruba sırasıyla hem ark telleri takılmadan 1 saat önce preoperatif hem de takıldıktan sonra postoperatif plasebo, ibuprofen, flurbiprofen, asetaminofen, naproksen sodyum ve aspirin içeren analjezikler verilmiştir. Hastaların 7 gün boyunca çiğneme, ısırma, 70ön dişler üzerinde ısırma ve arka dişler üzerinde ısırma parametrelerinde dişlerinden hissettikleri ağrı miktarını ölçmek için 100 mm' lik VAS indeksi kullanılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek ortodontik apareylerden kaynaklanan ağrının karakteristiği ve ağrıyı gidermede en etkili olan analjezikler belirlenmiştir. Elde edilen bulgular benzer çalışmalardan elde edilen bulgularla karşılaştırılarak, sonuçlar yorumlanmıştır. 71
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effects of Nonsteroidal Anti-inflammatory Drugs for The Control of Orthodontic Pain The control of orthodontic during orthodontic treatment is of great interest to both clinicians and patients. There has been limited research into the control of this pain and there is no standard care for controlling this discomfort. The aim of this study is to determine the pain sequelae in fixed orthodontic treatment and to evaluate comperatively the analgesic effects of nonsteroidal anti-inflammatory drugs for the control of this pain. Hundred and twenty orthodontic patients with a mean age of 15.4±4.14 who were to undergo bonding of teeth in at least one arch were enrolled for this prospective study. The patients were randomly assigned to 1 of 6 grups: (1) placebo/placebo, (2) ibuprofen/ibuprofen, (3) flurbiprofen/flurbiprofen, (4) acetaminophen/acetaminophen, (5) naproksen sodium/naproksen sodium, (6) aspirin/aspirin. The pain evaluation were made in chewing, biting, biting in front teeth, biting in back teeth using a 100mm Visual Analogue Scale for 7 days. The evaluations were made and the pain characteristic of orthodontic treatment were determined. The analgesic performances of the NSAID's were compared. 72