Değişik esaslı kök kanalı dolgu materyallerinin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Examination of some physical characteristics of root canal filling materials with different basis
- Tez No: 157707
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET DEĞİŞİK ESASLI KÖK KANALI DOLGU MATERYALLERİNİN BAZI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Oğuzhan ÜNAL, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Ocak 2004 Bu in vitro çalışmada, kök kanal dolgu materyallerinin apikal mikrosızıntı, akışkanlık, pH konsantrasyonu, radyopasiteleri ve hacimsel değişiklikleri gibi bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. İncelemeye, değişik esaslı kök kanal patlarından: rezin esaslı; Diaket, AH26 ve AHPlus, kalsiyum hidroksit esaslı; Kalsin, Calcicur ve Sealapex, çinko-oksit öjenol esaslı; Sultan, paraformaldehit esaslı; Endomethasone, cam iyonomer esaslı; Ketac-Endo ve silikon esaslı; RSA olmak üzere 10 adet dolgu maddesi alındı. Dolgu maddeleri, üretici firmaların vermiş olduğu karıştırma oranlan kullanılarak hazırlandı. Çalışmamızın, apikal mikrosızıntının tespiti ile ilgili kısmında toplam 106 adet tek köklü üst ön keser diş kullanıldı.“Conductivitymeter”cihazı ile elektrokimyasal yöntem kullanılarak, dolgu maddelerinin apikal mikrosızıntılan 40 gün süreyle incelendi. Çalışmanın sonunda, en az apikal mikrosızmtmm rezin esaslı; Diaket' de, en fazla ise kalsiyum hidroksit esaslı; Calcicur' da olduğu gözlendi. Aynı materyallerin, yapılan akışkanlık testleriyle elde edilen sonuçların istatistiksel analizinde, rezin esaslı Diaket'in en fazla; çinko-oksit öjenol esaslı Sultan' in ise en az akışkanlık gösterdiği tespit edildi. Materyallerin“pH meter”cihazı kullanılarak, farklı zaman diliminde, pH değerleri incelendi. Bu çalışmada, kalsiyum hidroksit esaslı kök kanal patı Calcicur'un pH değerinin en yüksek, cam iyonomer esaslı Ketac-Endo patının ise en düşük pH değerine sahip olduğu gözlendi.“Densitometer”cihazı ile yapılan radyopasite tespiti çalışması sonucunda, elde edilen verilerin, istatistiksel analizinde radyopasite değeri en yüksek olan kök kanal patının Ketac-Endo olduğu, en düşük radyopasite değerinin ise Dentin' e ait olduğu gözlendi. Hacimsel değişikliklerin tespiti çalışmasında, hazırladığımız düzenekte kök kanal dolgu maddelerinde meydana gelen hacimsel değişiklikler, 4 hafta boyunca belirli zaman aralıklarında, takip edildi. Çalışmanın sonunda, en fazla hacimsel büzülme gösteren kök kanal patının Calcicur, en fazla hacimsel genleşme gösteren patın ise Sultan olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINATION OF SOME PHYSICAL CHARACTERİSTİCS OF ROOT CANAL FILLING MATERIALS WITH DIFFERENT BASIS. Oğuzhan ÜNAL, Ph.D.Thesis Ondokuz Mayıs University, Samsun, January 2004 In this in vitro study, we have examined some physical features of filling materials in terms of apical microleakage, flow rate, pH concentration, radiopacity and dimensional changes. We studied on ten root canal sealers with different basis; resin based Diaket, AH26 and AHPlus, calcium hydroxide based Calsin, Calcicur and Sealapex, zincoxide eugenol based Sultan, paraformaldehit based Endomethasone, glassionomer based Ketac-Endo and silicon based RSA. Root canal sealers were prepared at the rate of mixture given by the producer firms. In the section related to the establishment at apical microleakage, we used 106 maxiller anterior incisors each with one root. Apical microlekage of sealers were examined for 40 days with“Conductivitymeter”using electrochemical method. It was observed that apical microleakage was at the lowest level in the Diaket paste and at the highest level in Calcicur paste. In the statistical analysis of the results of flow rate tests obtained, it was established that Diaket paste had the highest level of flow rate, where as Sultan paste had the lowest level of flow rate. Also, pH values of the materials were examined by using“ph meter”in four different periods of time. It was observed that Calcicure paste had the highest value and mat Ketac-Endo paste had the lowest pH value. In the statistical analysis of the data obtained from radiopacity study done using“Densitometer”, it was observed that the highest radiopacity value was Ketac-Endo paste and the lowest radioopacity value was Dentin. Dimensional changes in the root canal sealers were observed for four weeks at certain intervals. And it was established that the lowest dimensional shrink was Calcicur paste and that the highest dimensional expansion was Sultan paste.