Kalsiyum silikat esaslı materyallerin dentinin mikrosertliğine etkisinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of the effect of calcium silicate based materials on microhardness of dentin
  1. Tez No: 691918
  2. Yazar: HURİYE SENA GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmanın amacı, kalsiyum silikat esaslı materyaller olan MTA ve Endosequence BC Sealer'ın kron ve kök dentin sertliğinde meydana getirdikleri değişimin incelenmesidir. 50 adet tek köklü premolar ve 50 adet molar diş toplanmıştır. Premolar diş köklerinin ve molar diş kronlarının orta üçlüsünden hassas kesme cihazı ile 2 mm kalınlıkta kesitler elde edilmiştir. Bu kesitlere mikrosertlik cihazı ile 15 s boyunca 300 g kuvvet uygulanarak Knoop cinsinden sertlik değerleri ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Kök kesitlerinde kanal iç kısımlarına ve kron kesitlerinde kesitin merkezine kalsiyum silikat esaslı materyaller uygulanmıştır. 20 adet kesit kontrol grubu olarak ayrılmıştır. 21 gün 37◦C de beklemek üzere etüve yerleştirilmiş ve 3 günde bir örnekler nemlendirilmiştir. 21 gün sonunda etüvden çıkarılan örneklerin sertlik ölçümleri tekrarlanmıştır. Her bir gruptan birer kesit seçilerek taramalı elektron mikroskop (SEM) görüntüsü alınmıştır. Önceki sonraki sertlik değişimleri arasındaki fark t test ve Wilcoxon sıra sayı testi kullanılarak değerlendirildi. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Scheffe post hoc testi kullanılarak çoklu çift karşılaştırmaları ile gruplar arasındaki anlamlı fark bulunmuştur. Kanal içi uygulamada ve dentin yüzeyinde Endosequence BC Sealer ve MTA dentin sertliğini azaltmıştır. Deney grupların değişim yüzdeleri kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir. Kron dentin yüzeyinde sertlik değerleri kanal içi uygulamaya göre daha fazla düşmüştür. MTA ve Endosequence BC Sealer kalsiyum silikat esaslı materyaller dentin sertliğini azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design that MTA and Endosequence BC Sealer, which are calcium silicate based materials, can be realized in crown and root dentin hardness. 50 single root premolar and 50 molar teeth were collected. 2 mm thick sections were obtained with a precision cutting device from the middle three of the premolar tooth roots and molar tooth crowns. Hardness values in Knoop terms were measured and recorded by applying 300 g force to these sections for 15 s with a microhardness device. Calcium silicate based materials were applied to the inner parts of the canal in root sections and to the center of the section in crown sections. 20 sections were divided into control group. They were placed in an oven for 21 days at 37◦C and the samples were moistened every 3 days. The hardness measurements of the samples taken out of the oven at the end of 21 days were repeated. Scanning electron microscope (SEM) image was taken by selecting one slice from each group. The difference between previous and subsequent hardness changes was evaluated using the t test and the Wilcoxon signed rank test. A significant difference was found between groups with multiple pair comparisons using one-way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe post hoc test. Endosequence BC Sealer and MTA decreased dentin hardness in intracanal application and on the dentin surface. The change percentages of the experimental groups were statistically significantly higher than the control groups. The hardness values on the dentin surface decreased more than in the canal application. MTA and Endosequence BC Sealer calcium silicate based materials decrease dentin hardness.