Çeşitli endodontik materyallerin kemik içi implantasyonu ile biyokompatibilitelerinin ve doku yanıtlarının histopatolojik olarak araştırılması
Histopatological evaluation of the biocompatibility and tissue response reactions of various endodontic materials by intraosseous implantation in rats
  1. Tez No: 99541
  2. Yazar: MUZAFFER EMİR DİNÇOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAİF ERİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik endodontic maddeler olan, silikon esaslı“RoekoSeal- Automix”, epoksi reçine esaslı“AH Plus”ve mineral trioksit agregatı olan“ProRoot- MTA”üretici firmalarm talimatlarına uygun şekilde karıştırıldıktan sonra aseptik şartlarda manipüle edilerek, bu maddelere karşı oluşan doku reaksiyonları ve bu endodontik maddelerin doku uyumluluğu, negatif kontrol kabul edilen boş Teflon tüp ve pozitif kontrol kabul edilen“Endomethasone”unkilerle karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. İmplantasyonun gerçekleştirilmesinden sonra 7., 15., 30., 60. ve 90. günlerde sıçan tibialan dezartiküle edilerek, histopatolojik açıdan dokuda oluşan reaksiyonları ve endodontik maddelerin doku uyumunun, nötrofil ve lenfosit infiltrasyonu, histiositler, yabancı cisim reaksiyonu, nekroz, fibrozis, tüp çevresinde kemik yapımı, yeni kemik yapımı ve olgun kemik yapımı gibi parametreler değerlendirilmek suretiyle incelenmiştir. Sonuç olarak, bütün maddeler için yukarıda adı geçen parametrelerle ilgili, 7. ve 15. günlerdeki değerleri arasında istatistik açıdan anlamlı arklar varken, 30. günden itibaren maddeler arasındaki arkların ortadan kalktığı belirlenmiş ve böylece doku reaksiyonlarının kaybolduğu ve kemik yapımının ön plana çıktığı görülmüştür. Diğer taraftan, incelenen kök kanalı dolgu materyalleri için biyokompatibilite kriteri olgun kemik yapımı olduğundan, en erken dönemde olgun kemik yapılmasını indükleyen dolgu maddesinin en çok doku uyumuna sahip madde olduğu bilindiğinden 80bir sıralama yapıldığında bunun (MTA) - (RSA) -“AH Plus”şeklinde olması gerektiği savunuldu. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the biocompatibility and variations in the tissue reactions to different root canal sealers, namely,“ProRoot-MTA”,“RoekoSeal-Automix”and“AH Phis”were investigated histopathologically 7, 15, 30, 60 and 90 days after the implantation of the freshly prepared materials in sterile teflon tubes to rat tibias under aseptic conditions, where empty Teflon carriers and“Endomethasone”acted as negative and positive controls respectively. Whereas the inflamatory reactions to“AH Plus”and“Endomethasone”were graded as“moderate”, those towards MTA and RSA were considered as“mild”, and none of the materials were found completely non-irritating. It was observed that, all cellular components of the acute inflamatory response subsides steadily in 15 days and by the 4th week, none of the materials exhibited the statistically significant differences related to the level of reactive cell types either of an acute or chronic inflamatory reaction, or of their“products”such as necrozis, fibrozis, osteoid material, maturing osseous tissue on lamellar mature bone. Thus, while some of materials caused a somewhat more pronounced degree of tissue reaction than others, none of the endodontic materials tested were bio non-compatible as bone formation was observed in all groups. Yet, the materials, when ranked according to their relative ability of inducing osseous tissue formation in time, (MTA) should be considered as the material of choice which was the earliest of all in the formation of bone, followed by (RSA) and“AH Plus”. 82