Metal, kompozit reçine esaslı, seramik 3 farklı post sisteminin radyoopaklığının karşılaştırılması
The comparison of the three different post system which are metal, composite resin and the ceramic
- Tez No: 157713
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
63 ÖZET Kanal tedavisi görmüş ve aşırı madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunda kuron protezinin yapılmasından önce endodontik post ve core uygulaması en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Uzun yıllardan bu yana diş hekimliğinde kullanılan metal post sistemlerinin avantajlarının yanında estetik olmamaları, elastiklik modüllerinin düşük olması gibi olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenlerle kompozit reçine esaslı ve seramik postlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı metal, seramik, kompozit reçine esaslı üç ayrı post sisteminin radyoopaklğının araştırılmasıdır. Çalışmada 9 adet üst kesici diş kullanılmıştır. Dişlerin kuron bölümleri köklerinden ayrıldıktan sonra 3'er dişten oluşan 3 gruba ayrılmıştır. 1. gruba metal postlar, 2. gruba seramik postlar, 3. gruba ise kompozit reçine esaslı postlar uygulanmıştır. Her dişten 3'er adet olmak üzere 27 adet radyografi çekilmiştir. Her gruptan rastlantısal olarak seçilen 3 adet radyografi 10 diş hekimi tarafından değerlendirilmiştir. Post grupları birbirleri arasında kıyaslandığında ise fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, metal post radyoopasite açısından en iyi grup, seramik post radyoopasite açısından yeterli, kompozit reçine esaslı postlar ise radyoopasite açısından yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The application of the core and the endodontic post are the most common methods rather than the crown prosthesis for the restoration of teeth, which had been done canal treatment before and lost too many substances. For many years, metal post systems which are being used in dentistry have many advantages. However, they have some problems such as nonaestheticy and poor elasticity. Therefore, essential of the composite resin and ceramic posts had came into use. The aim of this research is to investigate the radioopacity of the systems which are the essential of the metal, ceramic and the composite resin. In this research, nine upper anterior teeth were being used. The crown of the teeth seperates into 3 groups in which every groups have three teeth after leaving the root. Different methods were being applied for the groups. First group is the metal posts, second is the ceramic posts and the third is the essantial of the composite resin posts. From each tooth, three radiographs were made and so totally 27 of radiographs has been made. Three radiographs from each group has been chosen randomly and analysed by ten different dentists. The post groups are compered with each other there are istatistically significant differences. In conclusion, according to research, the best is the metal post in terms of the radioopacity. Moreover, the ceramic post is also enough for radioopacity. However, essential of the composite resin is deficient for radioopasite.