Kumlama yöntemindeki değişkenlerin soy olmayan alaşımlar ile adeziv rezin siman arasındaki bağlanma dayancına etkilerinin incelenmesi
The effects of the variables in airborne particle abrasion on the bond strength between the base metal alloys and adhesive resin cement
  1. Tez No: 157712
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞİNASİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET KUMLAMA YÖNTEMİNDEKİ DEĞİŞKENLERİN SOYULMAYAN ALAŞIMLAR İLE ADEZİV REZİN SİMAN ARASINDAKİ BAĞLANMA DAYANCINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Murat KURT, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Ocak 2004 Bu çalışmanın amacı, iki farklı alaşım kullanılarak, farklı boyuttaki kumlarla farklı sürelerde, basınçlarda ve uygulama mesafelerinde kumlama işleminin, adeziv rezin siman ile alaşımlar arasındaki bağlanma dayancı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç için, metal bir kalıp kullanılarak 10 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde toplam 288 adet mum disk hazırlandıktan sonra geleneksel yöntemler ile 144 adet mum diskin Wiron 99, 144 adet mum diskin de Bellabond-N alaşımı ile döküm işlemi yapıldı. Temizlenip, fırınlama işlemi uygulanmış 288 adet metal diskin kumlama işlemleri öncesi ve sonrasındaki ağırlıkları hassas terazide ölçülerek kaydedildi. Wiron 99 ve Bellabond-N alaşımlarının kumlama işlemi için 50 ve 110 um boyutunda AI2O3 kumlan, kumlama basıncı olarak 4, 5 ve 6 bar, kumlama mesafesi olarak 5 mm ve 10 mm, kumlama süresi olarak da 10 sn ve 20 sn kullanıldı. Bu işlemler için metal diskler her biri 6 adet örnek içeren 48 alt gruba ayrıldıktan sonra hazırlanan özel bir cihaz ile kumlama işlemleri homojen bir şekilde gerçekleştirildi. Metal diskler üzerine adeziv rezin siman (Panavia F) uygulanıp örnekler termal siklus işleminden geçirildi. Akrilik bloklar içine sabitlenen örnekler Universal Test Cihazına yerleştirilerek“Kesme Testi”uygulandı. Elde edilen veriler, Kolmogorov-Smirnov ve Student t testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Kumlama işlemleri sonrası belirlenen örneklerin SEM görüntüleri çekildi ve yüzey temas açıları ölçüldü. Çalışmamızın sonucunda, kumlama süresi ve mesafesi arttıkça kesme dayancı değerlerinin arttığı, Bellabond N alaşımının Wiron 99' a göre daha yüksek kesme dayancı ve daha düşük madde kaybı değerleri gösterdiği, kumlama basıncı, süresi, mesafesi ve kum boyutu arttıkça alaşım yüzeylerinde oluşan madde kaybı miktarının arttığı görüldü. En yüksek kesme dayancı değerleri her iki alaşımda da, 5 bar basınç altında 10 mm mesafeden 20 sn süre ile yapılan kumlama işleminde elde edildi. 110 um'lik AI2O3 ile kumlama 50 um'lik AI2O3 ile kumlamaya göre daha yüksek kesme dayancı değerleri gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE VARIABLES IN AIRBORNE PARTICLE ABRASION ON THE BOND STRENGTH BETWEEN THE BASE METAL ALLOYS AND ADHESIVE RESIN CEMENT Murat KURT, Ph.D. Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, January 2004 The aim of this study is to evaluate the effects of airborne particle abrasion with sands in different particle sizes, different periods, pressures and application distances, on the bond strength between adhesive resin cement and two base metal alloys. For this purpose after a total of 288 wax discs 2 mm thick and 10 mm in diameter were prepared using brass mould and then wax discs were casted with Wiron 99 and Bellabond N base alloys using conventional casting methods. The weights of all metal discs that cleaned and fired were measured using analytic balance before and after airborne particle abrasion. 50 ve 110 um AI2O3 sands, 4, 5 and 6 bar pressures, application distance with 5 mm and 10 mm and a period of 10 and 20 sec. have been used for airborne particle abrasion. After metal discs were divided into 48 groups each consisting of 6 samples, airborne particle abrasion was homogenously implemented by using a special device produced for this study. Metal discs on which the adhesive resin cement applied were processed under thermal cycling. Shear test was implemented to these samples that were placed tightly in acrylic blocks using Universal Test Device. The outcoming data were statistically analyzed with Kormogorov- Smirnow and Student t tests. SEM images and surface contact angles of the selected samples were acquired after surface treatment. As a result of; if airborne particle abrasion period and distance are increased, the bond strengths are having high values. Bellabond N has more high bond strength values and low material loss than Wiron 99 has. The more this procedure has pressure, period, distance and sizes, the more it has material loss on alloys. The highest shear strength for both alloys is obtained with sandblasted under 5 bar pressure, 10 mm distance and a period of 20 sec. Airborne particle abrasion with 110 um AI2O3 has higher bond strength values than with 50 um AI2O3 has.