Baş-boyun kanserli hastalarda genetik polimorfizmlerin incelenmesi
Investigation of genetic polymorphisms in head and neck carcinoma
  1. Tez No: 157741
  2. Yazar: SEMRA DEMOKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT DALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
6. ÖZET Baş-boyun kanserleri dünyada en yaygın kanserler arasında altıncı sırada yer almaktadır. Ülkemizde bu konuda sağlıklı bir kanser kayıt sistemi bulunmadığından görülme sıklığı hakkında bilgi mevcut değildir. Yapılan çalışmalar genetik yatkınlığın bu kansere yakalanma riski açısından önemli bir rol oynadığını göstermekte, hücre siklusunun düzenlenmesinde, karsinojen metabolizmasında ve DNA onarımında görev alan genlerdeki değişikliklerin genetik yatkınlığın altında yatan neden olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan baş- boyun kanserleri çevresel faktörlerle genetik yatkınlık arasındaki etkileşimi gösteren iyi bir modeldir. Tez kapsamında baş-boyun karsinogenez mekanizmasını araştırmak amacıyla DNA onarımında rol oynayan XRCC1, hücre siklusunun düzenlenmesinde görev alan CCND1 ve karsinojen metabolizmasında rolü bulunan NAT1 ve NAT2 genlerindeki polimorfik değişikliklere ek olarak 3 farklı mikrosatellit marker bölgesinde (BAT25, BAT26 ve D2S123) instabilite ve yanlış eşleşmelerden sorumlu DNA onarım genleri hMLH1 ve hMSH2'nin promoter bölgelerinde metilasyon durumu araştırılmıştır. Çalışma kapsamında baş-boyun kanserli 116 hastanın tümör dokusu, normal doku ve periferik kan örnekleri ile sağlıklı 50 kişiye ait periferik kan örnekleri incelendi. Toplanan örneklerden DNA elde edildikten sonra XRCC1 (Arg399Gln ve Arg194Trp), CCND1 (G870A), NAT1 (9 bp'lik delesyon) ve NAT2 (C481T, G590A, G857A) genlerine özgü polimorfik bölgeler PCR ile çoğaltıldı, sonra uygun restriksiyon enzimleri kullanılarak kesildi ve sonuçlar UV transilluminatör yardımıyla değerlendirildi. Polimorfik dağılımlar sağlıklı kişilerdeki allel frekansları ile kıyaslandı ve hastaların klinik ve patolojik bulgularıyla ilişkileri araştırıldı. BAT25, BAT26 ve D2S123 mikrosatellit marker paneli kullanılarak mikrosatellit instabilitesi ve tümör dokusundan elde edilen DNA'da metilasyon spesifik restriksiyon enzimler yardımıyla hMLH1 ve hMSH2 genlerinin promoter bölgelerinde metilasyon düzeyi araştırıldı. Sonuç olarak, XRCC1, CCND1 gen polimorfizmlerinde kontrol ve hasta grupları arasında genotip ve allel dağılımları açısından fark gözlenmezken 110XRCC1'ın her iki polimorfizmi de özellikle sigara kullanımı ile, CCND1 ise histopatolojik tip ile ilişkili bulunmuştur. NAT1 allel dağılımları açısından anlamlılık ve hastalık riskiyle ilişki bulunamamıştır. NAT2*5 alleli açısından hasta ve kontrol grubunda allel ve genotip dağılımları arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, NAT2*6 ve NAT2*7 polimorfizmlerine ait A allelleri ile düşük hastalık riski arasında ilişki dikkat çekmektedir. 4/6 genotipi ile sigara arasında hastalık riski açısından anlamlı ilişki gözlenmiştir. Genel mikrosatellit instabilite varlığı %41 olarak bulunurken, ayrı ayrı incelendiğinde BAT25 %15, BAT26 %19 ve D2S123 instabilitesi ise %19 oranında saptanmış, ayrıca BAT25 ile yaş ve alkol arasında, BAT26 ile de histopatoloji arasında ilişki bulunduğu gözlenmiştir. Genel metilasyon oranı %48 olarak saptanırken, %28 oranında hMLH1 ve %27 oranında hMSH2 genlerinin promoter bölgelerinde metilasyon varlığı görülmüştür. Promoter metilasyonunun klinik özellikler ile ilişkisi değerlendirildiğinde, erken evre hastalık ile hMSH2 geninde metilasyon arasında yakın ilişki gözlenmekte, hMSH2 geninin promoter bölgesinde metilasyon saptanan hastalarda lenf nodu tutulumu ve metastaz varlığı daha az görülmektedir. Genel metilasyon statüsü ile Mi statüsü arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. 111
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Head and neck cancer is the 6th most frequently observed cancer type in the world. There is no reliable data on the frequency of this cancer in the Turkish population due to the lack of a common database. Previous studies suggest that, genetic susceptibility plays a significant role in the cancer risk and inherited polymorhisms in the genes functioning in cell-cycle control, metabolism and DNA repair may modulate the underlying genetic susceptibility. Thus, SCCHn is a good model to investigate the interaction between the environmental factors and genetic susceptibility. In this study, the polymorphic changes in the XRCC1, CCND1, NAT1 and NAT2 genes were investigated. The XRCC1 gene plays an important role in DNA repair, CCND1 functions in cell cycle regulation and NAT1 and NAT2 are involved in the carcinogenesis metabolism. Promoter methylation of DNA mismatch repair genes (hMLH1 and hMSH2) and microsatellite instability in three different microsatellite regions (BAT25, BAT26 ve D2S123), were also investigated. Normal and tumor tissues and peripheral venous blood of 116 patients with SCCHN and 50 healthy people were analyzed. Polymorphic regions of the XRCC1 (Arg399Gln ve Arg194Trp), CCND1 (G870A), NAT1 (9 bp deletion) and NAT2 (C481T, G590A, G857A) genes were amplified by PCR, the products were digested with restriction enzymes and visualized by the video gel documentation system. Polymorphic distributions were compared with allele frequencies in the healthy individuals and the correlations with clinical parameters were evaluated. Microsatellite instability was investigated by using a panel of microsatellite markers BAT25, BAT26, D2S123. Methylation status in the promoter regions of hMLH1 and hMSH2 genes were investigated by methylation-specific restriction enzymes. No difference was observed between SCCHN patients and control group with regard to the genotypes and allele frequencies of the XRCC1 and CCND1 gene polymorphisms. Both XRCC1 polymorphisms were associated with tobacco consumption among patients, whereas the CCND1 G870A 112polymorphism was associated with histopathology. There was no association between the NAT1 and NAT2*5 genotypes and risk of SCCHN. NAT2*6 and NAT2*7 polymorphisms were correlated with reduced risk of disease. A significant association was observed between the combined-genotype 4/6 and tobacco consumption among patients. Microsatellite instability was observed in 41% of the patients. BAT25, BAT26 and D2S123 instability were observed in 15%, 19% and 19% of the patients, respectively. BAT25 instability was significantly associated with age and alcohol consumption, whereas there was a statistically significant association between BAT26 instability and histopathology. Promoter methylation was observed in 48% of the patients. hMLM and hMSH2 methylation was found in 28% and 27% of patients, respectively. hMSH2 promoter methylation was significantly associated with early stage disease and lymph node involvement and an inverse relationship was noted between metastasis and methylation in the promoter region of the hMSH2 gene. No correlation was observed between the general methylation status and Ml. 113