Baş ve boyun kanserli hastalarda LKB1 geninin araştırılması
Investigation of gene LKB1 in head and neck cancer patients
  1. Tez No: 236221
  2. Yazar: EBRU KENANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kromozomun 19p13.3 bandında yerleşik olan LKB1 (STK11) geni, tümör baskılayıcı bir gen olup 433 amino asitten oluşan LKB1 proteinini kodlamaktadır. Bu protein, hücre polaritesinin düzenlenmesinden, hücresel enerji dengesinin korunmasından ve p53-bağımlı apoptozun gerçekleştirilmesinden sorumludur.Bu çalışmada, baş-boyun kanseri teşhisi konulmuş 50 hasta bireyin tümörlü ve normal dokularına ait LKB1 geninin dizi analizi yapılarak bu gen mutasyonlarının baş-boyun kanseri gelişimine bir katkısı olup olmadığını açığa çıkarmak hedeflenmiştir.Çalışmaya dahil edilen 50 hasta bireyden 10 tanesine (%20) ait LKB1 geninde, ekson 1'in kodlama yapan bölgesinde G?A dönüşümüne yol açan yeni bir mutasyon saptanmıştır. Bu mutasyonun yanı sıra, genin birinci, üçüncü ve yedinci intronlarında polimorfizmlere ve ikinci ve üçüncü intronlarında heterozigot dönüşümlere rastlanmıştır.Çalışma sonunda, baş ve boyun kanserlerinde LKB1 geninde sık mutasyona rastlandığını ve bu gen mutasyonlarının baş-boyun kanserlerinin gelişiminde yer alabileceğini sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
LKB1 (STK11) gene, located on the chromosome 19p13.3, is a tumor suppressor gene which encodes LKB1 protein, composed of 433 amino acids. LKB1 is effective on regulating cell polarisation, maintaining cellular energy balance and involved in p53-dependent apoptosis.In this study, we aim to uncover whether LKB1 mutations play role in head and neck carcinogenesis by sequencing LKB1 gene isolated from tumoral and normal tissues of 50 patients diagnosed with head and neck cancer.A novel mutation, causing a G?A change in exon 1 was identified in 10 of 50 (%20) patients. Besides this mutation, polymorphisms and heterogenic changes were identified in introns.We conclude that, LKB1 gene mutations are frequent in head and neck cancer patients and mutation of this gene can play role in head and neck carcinogenesis.