Larinks kanserli hastalarda ICAM-1 ve CEACAM-1 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between ICAM-1 and CEACAM-1 in laryngeal cancer patients
  1. Tez No: 891528
  2. Yazar: SEDA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM, PROF. DR. ÖZLEM TİMİRCİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hücreler arası iletişimi, hücre hareketini ve hücre içi sinyalizasyonu düzenleyen hücre adezyon molekülleri; hücresel immün yanıtının aktivasyonu, inflamasyon oluşumu ve apoptozun modülasyonu gibi çeşitli süreçlerde etkinlik göstermektedir. Bu nedenle hücre adezyon moleküllerinin genetik varyasyonlarının ve ekspresyonlarındaki değişikliklerin kansere yatkınlık ile kanser hücrelerinin vücutta yayılımı açısından kritik rol oynadığı ifade edilmektedir. Baş ve boyun bölgesinin sık görülen malignitelerinden ve dünya çapında morbidite ve mortalitenin önemli nedenlerinden biri olan larinks kanserinin erken teşhisine imkan sağlayacak, patogenezi, invazyon ve metastaz mekanizmalarını açığa çıkaracak, hastalığın progresyonunu etkileyebilecek ve tedavide olası hedef moleküller olabilecek biyobelirteçlerin keşfedilmesi önem taşımaktadır. Bu amaçla çalışmamızda larinks kanserli hastalar ve sağlıklı kontroller arasında tek nükleotid polimorfizmlerin hastalık için risk faktörü olasılığını incelemek amaçlı ICAM-1 rs5498 ve rs1799969 polimorfizmlerinin değerlendirilmesi, ICAM-1 ve CEACAM-1'in dolaşımdaki düzeylerinin larinks kanseri etiyolojisindeki potansiyel etkisinin araştırılması, soluble ICAM-1 ve soluble CEACAM-1'in larinks kanseri açısından tanısal yeterliliğinin değerlendirilmesi, ayrıca patolojik ya da klinik değişkenleri ile ilişkilerinin araştırılmasını hedefledik. Çalışmamızda ICAM-1 G241R geni için hastalar ile kontroller arasındaki genotip dağılımlarında istatistiksel anlamlılık bulunduğu (p< 0,001), ICAM-1 K469E AA genotipine sahip hastalarda sICAM-1 düzeylerinin AA genotipli kontrollere göre anlamlı derecede yüksek saptandığı (p= 0,035), sICAM-1 düzeyleri açısından hastalar ile sağlıklı kontroller karşılaştırıldığında ICAM-1 serum düzeyleri arasında istatistiksel olarak son derece anlamlı fark görüldüğü (p= 0,026), hastaların sCEACAM-1 ve sICAM-1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı (p= 0,005) pozitif bir korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cell adhesion molecules, which regulate intercellular communication, cell movement, and intracellular signaling, are involved in various processes such as activation of cellular immune response, inflammation generation, and modulation of apoptosis. Therefore, genetic variations of cell adhesion molecules and changes in their expression play a critical role in cancer susceptibility and the spread of cancer cells in the body. It is important to discover biomarkers that will enable early diagnosis of laryngeal cancer, which is one of the common malignancies of the head and neck region and one of the important causes of morbidity and mortality worldwide, reveal the pathogenesis, invasion, and metastasis mechanisms, affect the progression of the disease and be possible target molecules in treatment. For this purpose, we aimed to evaluate ICAM-1 rs5498 and rs1799969 polymorphisms to examine the possibility of single nucleotide polymorphisms as risk factors for the disease among laryngeal cancer patients and healthy controls, to investigate the potential effect of circulating levels of ICAM-1 and CEACAM-1 on the etiology of laryngeal cancer to evaluate the diagnostic adequacy of soluble ICAM-1 and soluble CEACAM-1 for laryngeal cancer, and to investigate their associations with pathological or clinical variables. In our study, statistical significance was found in the genotype distributions between patients and controls for ICAM-1 G241R gene (p< 0.001), and sICAM-1 levels were significantly higher in patients with ICAM-1 K469E AA genotype compared to controls with AA genotype (p= 0.035), When sICAM-1 levels were compared between patients and healthy controls, a highly statistically significant difference was observed between ICAM-1 serum levels (p= 0.026) and a statistically significant (p= 0.005), positive correlation was found between sCEACAM-1 and sICAM-1 levels of patients.