Twin-blok apareyinin temporomandibular eklem üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the Twin-blok appliance on the temporomandibular joint
- Tez No: 157764
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip olan bireylerin tedavisi amacıyla kullanılan Twin-blok apareyinin dentofasiyal yapılar ve TME üzerindeki etkisini lateral sefalogramlar, SAM aksiyograf ve SAM MPI cihazlarını kullanarak saptamaktır. Çalışmanın materyalini iskeletesel 2. sınıf ve dişsel sınıf II bölüm 1 kapanışa sahip 17 bireyden oluşan tedavi grubu ile 15 bireyden oluşan kontrol grubundan alınan lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri, SAM aksiyograf kayıtları ve MPI kayıtları oluşturmaktadır. Çalışmanın başında tedavi grubunun kemik yaşı 1 1,52 yıl, kontrol grubunun ise 1 1,91 yıldır. SAM cihazı ile maksimum açma-kapama ve maksimum protrüzyon hareketlerinin kayıtları sağ ve sol temporomandibular eklemden alınmıştır. Sentrik ilişkiyi tespit edip mum kayıtları alındıktan sonra sentrik ilişki, sentrik oklüzyon uyuşmazlığını hem eklem düzeyinde hem insizal bölgede saptamak amacıyla MPI cihazı kullanılmıştır. Kontrol grubuna 6 ay boyunca hiç müdahele yapılmazken, tedavi grubuna Twin-blok ile beraber konkord face bow altı ay kadar kullandırılmıştır. Altı ay sonra her iki grup bireylerinden aynı kayıtlar tekrar alındıktan sonra, ölçümler her iki grup içinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta Twin-blok sistemi hem alt çenenin büyüme gelişiminin stimülasyonu hem üst çene gelişiminin engellenmesi yönünde etkili bulunmuştur.121 Aynı zamanda yüz konveksitesini azaltırken, sella açısının ve mandibulanın efektif uzunluğunun arttığı saptanmıştır. Overjet ve overbite önemli şekilde azalırken, alt yüz, ön yüz ve arka yüz uzunluğu artmıştır. Üst keserler retrake olurken alt keserler protrüze olmuştur. Twin-blok sistemi klinik maksimum açma uzunluğuna etki etmezken, kondililin sağ protrüzyon eğiminde ve sol protrüzyon eğimi ortalamasında azalma saptanmıştır. Ah ve AL gerçek ve mutlak değerlerinde önemli azalmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to predict the effect of Twin-blok functional appliance used by patients with CL II div 1 malocclusion on the dentofacial structures and Temporomandibular joint using SAM Axiograph, SAM MPI and conventional sephalometrics. The study material consisted of lateral sephalograms, hand wrist radiographs, TMJ panoramic radiographs, SAM axiograph and MPI records taken at the beginning of the study the treatment groups skeletal age was 1 1,52 years while the age of the control group was 1 1,91 years. Maximum mouth opening and protrusion movements were recorded using SAM axiograph device for right and left TMJ's separately after the prediction of the centric relation and centric occlusion in the area of TMJ and insizal tooth using MPI: The control group patients were observed for 6 months without any orthodontic or orthopedic treatment. Twin-blok and conquord face bow were used by the treatment group for 6 months. After six months, the records and films were evaluated. In the results the Twin-block system has improved the growth of the lower jaw and inhibited the growth of the upper jaw. The convexity of the face, over jet and overbite has reduced. The retrusion of maxillary incisors and protrusion of123 mandibular incisors was improved. The sella angle, effective length of mandible, lower face, anterior and posterior face, face length were increased. Twin-block system had no effect on the maximum clinical opening. The right protrusion inclination and the mean inclination of the left protrusion of the condyle were decreased. A decrease was observed in the value of Ah and AL.