Amalgam restorasyonların bağlayıcı ajan ve farklı materyal ile onarımı, onarım ile eski restorasyon kenar uyumunun mikrosızıntı yöntemi ile incelenmesi
Repair of amalgam restorations with bonding agent and different materials, and evaluation of marginal integrity between the reparation site and old restoration by microleakage method
  1. Tez No: 157776
  2. Yazar: BATU CAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
53 ÖZET Günümüzde restorasyonların klinik performanslarının yükseltilmesi için gerek malzemelerin niteliklerine, gerekse restorasyonların yapım tekniklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara verilen önem artmaktadır..Operatif ve restoratif işlemler sonucunda diş dokularından madde kaybının en az düzeyde tutulması“Minimal İnvazif Tedavi Konsepti”olarak tanımlanmaktadır. Yukarıda belirtilen faktörler sonucunda amalgam restorasyonlarda bir performans kaybı ortaya çıktığında günümüz dişhekimliği 2 farklı konsepti ile tedaviye yaklaşmaktadır.Bunlardan birincisi restorasyonun yenilenmesi (replacement), diğeri eğer defekt lokal bir alanı kaplamaktaysa ultrakonservatif bir tedavi yaklaşımı olan restorasyonun onarımı yada yeniden yapılandırılmasıdır.Bu yönteme verilen başka bir adda“pathcwork dentistry”dir. Gereç/Yöntem Çalışmamızda amalgam ile önceden restore edilmiş 40adetdiş4ayrıgruptatamiredildi.Grup1=amalgam/amalgam,Grup2=amalga m/amalgambod,Grup3=amalgambond/Ormocer,Grup4=Amalgambond/Orm ocer+Ormocer flowable.Orneklere termosiklus ve loadingsiklus uygulandıktan sonra %0.5lik bazik fuksinde 24 saat 37°C de bekletildi. Isomet kesim cihazda kesitleri alındı ve mikrosızıntı skorlandı. Bulgular Eski restorasyon (EA) amalgam ile amalgam tamirinde (TA) ara yüzey mikrosızıntı skor ortalaması 0.16, EA nın Amalgambond kullanarak (AB) amalgam ile yapılan tamirde (TA)ara yüzeydeki mikrosızıntı skor ortalaması 0.084, EAnın AB kullanarak Ormocer ile tamirinde (TO) ara yüzeydeki skor ortalaması 0.066 olup frekans dağılımı, EA nın AB kullanarak akışkan Ormocer (TFO) ve TO ile tamirinde skor ortalaması 0.20.Eski amalgam restorasyon (EA) ile diş dokuları (D) arasındaki tamirlerde mikrosızıntı skor ortalaması 0.14.Eski amalgam restorasyon ile tamir restorasyonu ara yüzeylerindeki mikrosızıntı skorları gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur(p>0.05) Eski restorasyon tamir restorasyonu arasındaki mikrosızıntı sırasıyla tamirin Amalgambond / akışkan Ormocer-Ormocer kombinasyonu ile yalnızca amalgam ile, amalgamın Amalgambond ile, Amalgambond / Ormocer ile yapıldığı restorasyonlarda azalmaktadır. Defektli veya sekonder çürükler eski amalgam restorasyonlarda ufak boyutlu tamirlerde başarı ile yapılmaktadır. Eski amalgamlarda tamir 4-META esaslı bir bağlayıcı ajan kullanılarak Ormocer esaslı polimer bir yapı ile yapılan amalgam tamir kompleksi mikro sızıntı açısından daha güvenilir kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of the doctorate study is to evaluate the performance of the repair of amalgam restorations with different materials and material combinations regarding the microlekage. 40 caries - free molars extracted due to the impacted or retended were used in the study.Cavities with the dimension 4x2x2mm were prepared and filled with non v2 amalgams.After storage time of 2 months in water for aging, cavities 3x2x2 mm for repair were prepared ajacent to aged occusal amalgam restorations.Teeth were divideds in to 4 groups before repair restorations. Group 1 - repaired with amalgams Group 2 »repaired with amalgam/Amalgambond Group 3 = repaired with Amalgambond/ Ormocer Group 4 = repaired with Amalgambond/Ormocer flowable+Ormocer All the teeth were subjected to the thermocycling and loadcycling.Then they were immersed %0.5 basic fucsin 24h 37°C and after sectioned. Microlekage evaluated at the stereomicroscope.Recorded data were analysed statistically using“Pearson Chi-Square”tests. Microlekage at the old restorations and repair interfaces is extremly low from 0.066-0.20. Conclusion: Occulusal amalgam restorations with marginal defects and secondary caries could be exepted as the performance of the amalgam /repair complex is good regarding the microleakage.