Tütün kullanımının ağız sağlığı üzerine etkisi
The effects of tobacco use on oral health
- Tez No: 157775
- Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
4. ÖZET: İnsan sağlığına yaran olduğu düşünülen tütünün, yapılan araştırmalar ve eldeki veriler ışığında, insan sağlığı için kesin zararlı bir madde olduğu kabul edilmekte ve günümüzde önlenebilir hastalık nedenlerinden en önemlilerinden birini oluşturmaktadır. Tıbbın ilerlemesiyle sigaranın birçok hastalıklara özellikle kardiovasküler, serebrovasküler, periferik vasküler hastalıklara, akciğer, larenks, ağız kavitesi, özofagus, pankreas kanserleri, kronik akciğer hastalıkları, düşük kilolu doğumlar, intrauterin gelişimde bozukluk ve periodontal hastalıklara neden olduğu ortaya konulmuştur. Sigara içen bireylerde periimplantitise bağlı implant kaybı, sigara içmeyenlere oranla daha yüksektir. Sigara içen bireylerde 70'li yaşlara ulaşma oram % 59 iken, bu oranın sigara kullanmayan bireylerde % 80 olduğu saptanmıştır. Tütün kullanımının, insan ömrünü ortalama olarak 7.5 yıl kısalttığı belirtilmektedir. Bu derlemede; tütünün ağız ve çevre dokularda meydana getirdiği patolojik durumlar tedavi ve sonuçlan literatür bilgilerine dayanarak gözden geçirmiş ve bu yolla insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanmıştır. 28
Özet (Çeviri)
5.SUMMARY Tobacco which was once believed to be good for health is now accepted as an absolutely harmfull material and one of the most important reasons of preventable diseases. improvement of medical sciences proved tobacco to be cause of cardiovasculer, cerebrovasculer, periferic vasculer disease, lung, lyrnx, oral cavity, eosephagus, pancreas cancer, chronic lung disease, low birth weight, intrauterin development disorders and periodontal disease. There is higher rate of implant loss in the smoking patients due to periimplantitis, when compared to non-smoking patients. It has been found that only 59 % of the smokers reach of the age of 70, whereas, this percentage is 80 % for non-smokers. It has been stated that tobacco use shortage the life span approximately 7,5 years. This paper, the pathologic effects of tobacco on oral and perioral tissues and their treatment methots are discussed and tobacco's harmfull effects on human health are emphazised. 29