Primer hipertansiyon tanılı hastalarda uyku apne sendromu sıklığı
Frequency of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in patiens with primary hypertension
  1. Tez No: 157777
  2. Yazar: HANIM AHU HAYRETDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA İTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
l.ÖZET Primer Hipertansiyon Tandı Hastalarda Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Sıklığı Amaa: Primer Hipertansiyon (HT) Tanılı Hastalarda Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) sıklığını saptamak Metod: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Polikliniğinde primer hipertansiyon tanısı ile izlenen yaş ortalaması 55.2±9.7 olan 30 hasta alındı. Olgular PSG tetkiki ve klinik değerlendirme sonucunda OUAS 'unun varlığına göre 12 olgu (%40) HT ve OUAS olanlar, 18 olgu sadece HT olan hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), boyun çevresi, 24 saatlik arteriyel kan basıncı (AKB) izlemleri, solunum fonksiyon testleri (SFT) açısından iki grup değerlendirildi. OUAS tanısı alan hastalara kulak burun boğaz bakılan (KBB) yapıldı. Bulgular: OUAS saptanan ve saptanmayan olguların yaş, VKÎ ve boyun çevreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05). Her İM grup arasında SFT değerleri, sigara kullanımı, alkol kullanımı değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05). OUAS olan hipertansiflerle olmayanlar karşılaştırıldığında AHİ, ortalama solunum sayısı, ortalama desatürasyon indeksi (ODÎ) parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0.05). Minimal oksijen satürasyonu (MOS) değerleri non-dipping grupta daha yüksek olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.09). Sonua: Primer HT ve OUAS birlikteliği artmış olarak saptanmıştır. HT tanısı alan ve asemptomatik ya da semptomatik olduğu düşünülen tüm hastalar OUAS açısından sorgulanmalı ve pozitif bulgusu olanlar PSG tetkikine alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
H. SUMMARY Frequency of Obstructive Sleep Apnea Syndrome ( OSAS ) in Patients With Primary Hypertension Aim: To detect the frequency of OSAS in patients with primary hypertension Methods: 30 patients with primary hypertension ( median age: 55.2 ± 9.7 ) followed at Nephrology outpatient clinic in Dokuz Eylül Medical Faculty were enrolled into the study. After clinical and polysomnographic evaluation, the patients were separated into two groups : 12 (40%) cases had both OSAS and HT and 18 had only HT.The two groups were evaluted in regard of age, gender, body mass index ( BMI), neck circumference, 24-hour arterial blood pressure measurements and pulmonary function tests (PFTs). Otorhinolaryngologic examination was done in patients with OSAS. Results: No statistically significant difference was found regarding BMİ, neck circumference, PFTs, smoking rate, and alcohol comsumption between the two groups (p>0.05). AHI, mean respiratory rate, mean desaturation index (DÎ) showed statistically significant difference between the two groups ( pO.Ol). 24-hour arterial blood pressure measurements were not found to be different between patients with OSAS + HT and pure HT ( p>0.05). A positive correlation was detected between AHI and mean pulse values, but this was not statistically significant ( p=0.053). When 30 cases with HT were classified as dipping and non-dipping according to the changes in their blood pressure, non-dipping HT was more common in hypertensives with OSAS, but the difference was not statistically significant (p=0.06). Type of HT did not show significant correlation with AHI, mean systolic and diastolic blood pressures ( p>0.05). Minimal oxygen saturation (MOS) values were higher in the non-dipping group, but this wasn't statistically significant ( p= 0.09). Conclusion: Coexistence of primary HT + OSAS was found to be increased. All patients diagnosed as HT should be inquired for symptoms associated with OSAS and PSG should be applied to subjects with positive findings.