Yatılı okul öğrencilerinde tüberküloz yıllık enfeksiyon riskinin ve prevalansının araştırılması
Te proportion of annual infection risk and the prevalence of tuberculose infection in a boarding school
- Tez No: 157783
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET İLVAN, Y.DOÇ.DR. ERKAN BOZKANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET Tüberküloz (TB), tüm dünyada önemli bir halk sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Tüberkülin cilt testi (TCT) Mycobacterium tuberculosis ile enfekte kişilerin tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Amacımız TB yönünden yüksek risk grubu özelliklerine sahip olması beklenen bir yatılı okulda, TCT'ni etkileyen faktörleri, yıllık enfeksiyon risk oranım (YERO) ve TB enfeksiyon prevalansım saptayarak öngörülerde bulunmaktı. Çalışmamız TB enfeksiyonu hakkında yapılmış kesitsel bir epidemiyolojik çalışmadır. Çalışma grubunun yaş, cinsiyet, BCG aşı sayısı, sigara kullanımı ve son 5 yıldır yaşadığı yerler kaydedildi. Çalışmaya katılan her öğrenciye TCT (5 TU PPD) yapıldı, 72 saat sonra endurasyon çapı ölçülerek sonuçlar değerlendirildi. Negatif reaksiyonlarda 10 gün sonra test tekrarlandı. BCG aşıklarda >15 mm, aşısızlarda >10 mm endurasyonlar pozitif olarak kabul edildi. Taramaya katılan her öğrenciye postero-anterior akciğer grafisi çekildi. Yapılan test ve ölçümler sonucunda enfeksiyon prevalansı ve YERO hesaplandı. Çalışmaya 948 öğrenci katılmış olup, 917' si erkek (%96.7), 31'i kızdı (%3.3). Yaş ortalaması 19.72±1.25 olarak saptandı. Tüm öğrencilerin TCT ortalaması 12.79±5.96 mm, kız öğrencilerin 11.23±5.35 mm, erkek öğrencilerin 12.84±5.97 mm olarak bulundu. BCG' siz 70 (%7.3) kişi saptanmış olup, bunlardaki TCT pozitiflik oram %50 bulundu. Tüm okulun TB enfeksiyon prevalansı %46, YERO %3.44 olup, sınıflara göre YEROTarı 1. sınıf % 2.37, 2. sınıf %3.87, 3. sınıf %3.98, 4. sınıf %2.33 olarak saptandı. Öğrencilerin sınıfının yükselmesiyle, TB temas öyküsünün olmasıyla ve BCG aşı sayısının artmasıyla, TCT pozitiflik oranının ve endurasyon çapının arttığı izlendi. Okula yeni başlayan öğrencilerin ilk yıl içinde ciddi anlamda TB enfeksiyon riskiyle karşılaştığı görüldü. TB açısından riskli topluluklarda, yapılacak yıllık TCT taramaları sonucu elde edilen yıllık TCT konversiyonlarından doğrudan hesaplanan YERO değerleriyle, bu topluluklarda TB enfeksiyon riskinin gerçekçi olarak ortaya konabileceği düşüncesindeyiz. 47
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Tuberculosis (TB) continues to be a major public health problem all over the world. Tuberculin skin test (TST) is a method used to identify the persons infected by Mycobacterium tuberculosis. Our aim was to make suggestions based on the factors affecting TST, the proportion of annual infection risk (PAIR) and the prevalance of TB infection in a boarding school, which is supposed to carry the characteristis of a high risk group. Our study is a cross-sectional epidemiologic study about TB infection. Age, sex, the number of BCG scars, smoking history and residential places for the last 5 years of the study group were recorded. TST (5 TU PPD) was performed to each student enrolled to the study and the diameter of the enduration was measured after 72 hours, the results were evaluated accordingly. Test was repeated 10 days later for negative reactions. Endurations >10 mm for cases with BCG vaccination and endurations >15 mm for cases without BCG vaccination were considered positive. Chest roentgenogram was taken for each student taken into the study. Infection prevalance and PAIR were calculated after these tests and measurements Of the total 948 students, 917 (96.7%) were male and 31 (3.3%) were female. The mean age was 19.72±1.25. The mean of TST was 12.79±5.96 mm for all students. Seventy cases (7.3%) had no BCG scar and TST positiviry was 50% in this group. TB infection prevalance and PAIR were 46% and 3.44%, respectively, for the entire school and PAIR' s were 2.37% for 1st grade, 3.87% for 2nd grade, 3.98% for 3rd grade and 2.33% for 4th grade. Students in the higher grades, with a history of TB contact, and with more BCG vaccination counts had increased TST positiviry rate and enduration diameter. The students at the 1st grade had serious TB infection risk in their first school year. We think that PAIR values derived directly from TST conversion rates obtained from yearly TST screening studies performed in high risk populations could show the realistic TB infection risk in these communities. 48