Pulmener emboli tanısında klinik olasılık testlerinin bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of clinical assessments with computerized tomograhy pulmonary angiography results in the diagnosis of pulmonoary embolism
- Tez No: 157782
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA AKKOÇLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Pulmoner Emboli Tanısında Klinik Olasılık Testlerinin Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiografi Bulguları ile Karşılaştırılması Pulmoner emboli (PE) tam konulmasının güç olduğu mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Çalışmamızda PE şüpheli olgularda klinik olasılıklar ile Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiografi (BTPA) sonuçlan ve trombüs yerleşim yeri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. PE şüpheli; 27 erkek, 29 kadın, yaş ortalaması 64,7± 14,98 olan 56 olgu çalışmaya alındı. Tümünün klinik olasılıkları empirik ve Wells skoruna göre belirlendi ve her olguya D-Dimer testi yapıldı. Her ikisinin kombinasyonuna göre kullandığımız algoritmin gerektirdiği olgularda (her iki klinik olasılıktan biri orta veya yüksek ise veya düşük klinik olasılık olup D-Dimeri yüksek olanlar) BTPA uygulandı. BTPA altm standart olarak kabul edildi ve tedaviye BTPA' da PE mevcudiyetine göre karar verildi. PE tespit edilen olgularda dispne, göğüs ağrısı, takipne ve railer en sık tesbit edilen bulgulardı. Risk faktörlerinden yeni geçirilmiş cerrahi, akciğer grafisi bulgularından da diyafragma elevasyonu PE tesbit edilen grupta anlamlı olarak fazla bulundu. PE saptanan olguların %9,7'sinde D-Dimer normaldi. BTPA ile 31 olguya (%55,4) PE tanısı konuldu. Klinik olasılık empirik olarak değerlendirildiğinde PE tesbit edilen 31 olgunun 20'si (%64,5) yüksek, 10'u (%32,3) orta ve l'i (%3,2) düşük olasılıklıyken, Wells skoruna göre 8'i (%25,8)' yüksek, 17'si (%54,8) orta ve 6'sı (%19,4) düşük olasılıklıydı. Empirik ve Wells sınıflamaları karşılaştırıldığında empiriğin daha duyarlı, Wells'in daha özgül olduğu görüldü. Empirik değerlendirmeye göre yüksek klinik olasılıklı olguların %45,8'inde ana pulmoner arterde trombüs izlendi. Düşük klinik olasılıklı olguların hiçbirinde bu lokalizasyonda trombüs yoktu. Wells skorlamasına göre yüksek klinik olasılıklı olguların %45,5'inde, düşük klinik olasılıklı olguların sadece %4,3'ünde ana pulmoner arterde trombüs saptandı. PE tanısı noninvaziv olarak klinik olasılık, D-Dimer ve BTPA ile konulabilir. Klinik olasılık belirlenirken PE kolaylıkla gözden kaçabileceğinden daha duyarlı olan empirik sınıflamayı seçmek uygun olacaktır. BTPA' da PE mevcudiyeti ile klinik olasılıklar arasında anlamlı ilişki mevcuttur. Klinik olasılığın ağırlığı arttıkça trombüs daha fazla oranda proksimale yerleşmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Clinical Assessments with Computerized Tomography Pulmonary Angiography Results in the Diagnosis of Pulmonary Embolism Pulmonary embolism (PE) is a condition with a high mortality which is difficult to diagnose. We aimed to research the relationship between Computed Tomography Pulmonary Angiography (CTPA) results with clinical assessments and localization of thrombus. 56 patients with the suspicion of pulmonary embolism; 27 male, 29 female mean age 64,7± 14,98 were included in the study. All of them were evaluated by ampirical and Wells clinical assessments and they were tested with D-Dimer assays. According to the combination of both; CTPA was performed where necessary (if one of the clinical assessments was high or intermediate or those with low clinical probability and high D- Dimer) in the algorithm we used. CTPA was regarded as gold standart and treatment was arranged according to the presence of thrombus in the CTPA. Dyspnea, chest pain, tachypnea, crackles were the most common symptoms and signs in patients having PE. Recent surgery within the risk factors and elevated diaphragma within the chest X ray findings were significantly higher in the pulmonary embolism present group. D-Dimer was normal in 9,7% of PE present patients. Pulmonary embolism was diagnosed in 3 1 (55,4%) patients with CTPA. According to the ampirical assessment 20 (64,5%) of the patients had high, 10 (32,3%) had intermediate and 1 (3,2%) had low clinical probability within 31 PE present group, while with Wells scoring 8 (25,8%) had high, 17 (54,8%) had intermediate and 6 (19,4%) had low clinical probability. Two clinical assessments were compared and ampirical was more sensitive while Wells scoring system was more specific. Thrombus was localized in main pulmonary arteries in 45,8% of patients with high clinical probability according to the ampirical clinical assessment. None of the low probability patients had thrombus at this localization. With Wells scoring system in 45,5% of the high probability patients and only in 4,3% of the low probability patients thrombus was in main pulmonary arteries. Pulmonary embolism can be diagnosed by noninvasive methods like clinical assessment, D-Dimer testing and CTPA. Since pulmonary embolism can easily be underdiagnosed while determinig a clinical assessment model empirical assessment which is a more sensitive method will be appropriate. There is a significant correlation betweenclinical assessments and presence of PE in CTPA. As the severity of clinical assessment increases, thrombus settles more proximal.