Diyarbakır kırsal bölgesinde astım, allerjik rinit, allemjik konjoktivit ve atopik dermatit prevalansı: İki basamaklı epidemiyolojik çalışma
The prevalence of asthma, allergic rhinitis, allergic conjunctivitis and atopic dermatitis in rural Diyarbakır: A two phase epidemiological study
  1. Tez No: 157794
  2. Yazar: NERMİN HIZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Amaç: Diyarbakır kırsalında yaşayan 15 yaş üzeri yetişkinlerde astım ve diğer alerjik hastalıklarının prevalansını ve ev iç ortamındaki risk faktörlerinin etkisinin araştırılması. Metot: Çalışma iki basamaklı olarak yürütüldü. Birinci basamağında Avrupa Solunum Sağlığı Topluluğu tarafından hazırlanan (ECRHS) anketi temel alınarak hazırlanan anketler öğrenciler aracılığıyla iletilerek, ebeveynleri ve yakınları tarafından dolduruldu. Dağıtılan 1300 adet anketten 1155 (%88.8) tanesi geri döndü. İkinci basamakta kliniğimize mektup ve telefonla davet edilen 107 kişiye solunum fonksiyon testleri, cilt prik testi, total IgE ölçümü, solunum sistemi muayenesi, ile gerekli görülen katılımcılara, cildiye, kulak burun boğaz ve göz muayeneleri yapıldı. Bulgular: Son 12 aydaki vizing prevalansı %47,4 ve soğuk algınlığı olmadan vizing oranı %26,4 olarak bulundu. Doktor tanılı astım prevalansı ise %7,5 idi. Son 12 ayda göğüste sıkışma, dispne ve öksürükle uyandığını belirten katılımcıların prevalansı sırasıyla %32,4, %32,8 ve %46,8 olarak gözlendi. Bundan başka, allerjik rinit ve fleksural egzema ile ilgili yakınmaları olan katılımcıların prevalansı sırayla %39,7 ve %24,3 olarak saptandı. İki cins karşılaştırıldığında sonuçlar açısından kadın ve erkekler arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aims: To investigate the prevalence of asthma and allergic diseases, and the effect of indoor environmental factors in adults with age of 15 years and over residing in rural Diyarbakır. Methods: A two phase study was performed using European Community Respiratory Health Survey (ECRHS) questionnaire. At phase I, a total of 1300 questionnaires were distributed to the schoolchildren to be completed by adults living in the same house. Of these, 1 155 (88.8%) were returned and analysed by the investigator. At phase II, 107 individuals out of 1155 subjects were invited to the Chest Diseases Clinic for chest examination, lung function test, and skin prick test and total IgE analysis. The study subjects were referred to the Dermatology, Ear Nose Throat and Ophthalmology clinics, when needed. Results: The prevalence of wheezing and wheezing without common cold in last 12 months were as 47.4% and 26.4%, respectively. The prevalence of physician diagnosed asthma, and chest tightness, and individuals waken up because of dyspnoea or cough in last 12 months were 7.5%, 32.4%, 32.8% and 46.8%, respectively. Of the study population, 39.7% and 24.3% were reported allergic rhinitis and flexural eczema, respectively. There was no difference between the two genders with respect to reported symptoms.