KOAH olgularında dinamik hiperinflasyonun incelenmesinde başta inspiratuar kapasite olmak üzere solunum fonksiyon testleri, nep (negatif ekspiratuar basınç), hava yolu direnci ve YÇBT'nin yeri
  1. Tez No: 157795
  2. Yazar: HANDE DEMİREL İKİTİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNÇALP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET KOAH, tam olarak reversibl olmayan progresif hava akımı kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır. Ekspiratuar akım kısıtlaması (EAK), KGAH'ta dinamik hiperinflasyon (DH) ve artmış solunum yükünün en sık nedenidir. Çalışmamızda KOAH'lı olgularda DH'nun incelenmesinde Negatif Ekspiratuar Basmç (NEP) ile başta İnspiratuar Kapasite (IC) olmak üzere tüm solunum fonksiyon testleri ve YÇBT'de total amfizem skoru arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ortalama FEVı değeri % 38,9 ± 12,7 olan 34 KOAH'lı olgu ile 15 sağlıklı olgu çalışmaya dahil edilmiştir. KOAH'lı olgulara oturur pozisyonda tüm solunum fonksiyon testleri, NEP uygulanmış ve YÇBT ile total amfizem skorları belirlenmiştir. KOAH'lı olguların 16 (%47,1)' smda NEP ile EAK pozitif saptanmıştır. NEP ile EAK pozitif ve negatif saptanan grupların solunum fonksiyonları karşılaştırıldığında yalnızca FEVı ve FEF25-75 gibi obstrüksiyon parametreleri ile anlamlı fark saptanmış, akciğer volümleri ve difüzyon testi ile bir fark saptanmamıştır. Oysa IC ile FVC (mL ve % predikte), FEVı (% predikte) değerleri arasında ve akciğer volümleri (mL ve % predikte) ile FRC (mL) arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY COPD is a disease characterized with progressive airflow limitation, which is not fully reversible. Expiratory flow limitation (EFL) frequently results in dynamic hyperinflation (DH) and increased respiratory load in cases with COPD. In this study, the relationships between negative expiratory pressure (NEP) and all pulmonary function tests (especially inspiratory capacity (IC)) and emphysema score with HRCT were investigated in order to evaluate DH in cases with COPD. 34 COPD patients with a mean FEVi value of 38.9% ± 12.7 and 15 healthy subjects were enrolled. Pulmonary function tests in sitting position, NEP studies were carried out in all COPD patients and their total emphysema scores were determined using HRCT. EFL was found to be positive with NEP technique in 16 (47.1%) of COPD patients. When pulmonary function tests of EFL positive and EFL negative patients were compared, significant differences were observed only in obstruction parameters such as FEVi and FEF25-75; notably there were no differences regarding lung volumes and diffusion tests. On the other hand, statistically significant correlations were detected between IC and FVC (% predicted and in ml) and between lung volumes (% predicted and in ml) and FRC (ml) (p0.05).