Hepatit B virusunun ve tedavisinde kullanılan anti-viral ajanların konak DNA'sına olan genotoksik etkisi
The genotoxic effects of hepatitis B virus and the anti-viral agents used for its treatment to the host DNA
- Tez No: 157808
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ILGIN RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Hepatit B Virüsünün ve Tedavisinde Kullanılan Anti-viral Ajanların Konak DNA 'sına Olan Genotoksik Etkileri Bu çalışmanın amacı, hepatit B virüsünün konak DNA'sma olan genotoksik etkisinin saptanmasıdır. Ayrıca HBV'ye karşı geliştirilen anti-viral ajanların konak DNA' sına olan etkisinin saptanması da planlanmıştır. Çalışmaya 31 kronik hepatit B hastası, 20 taşıyıcı ve 20 kontrol dahil edilmiştir. Her üç grupta da genotoksik etkiyi ve dolayısıyla oluşan kromozomal instabiliteyi saptayabilmek amacıyla kırık sayımı ve mikronukleus testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar hasta grubu ve taşıyıcı gruplarında ayrı ayrı değerlendirilerek, alman veriler kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Daha sonra kronik hepatit B tanısı almış ve tedavi protokolü belirlenmiş 25 hastanın tedavinin 1. ve 6. aylarında kırık sayımı MN testinin yapılması planlanmıştır. Ancak bu 25 hastanın 12 tanesinin 1. ay değerlendirilmesi yapılabilirken, 6. ay verisi elde edilebilen hasta sayısı 8 düzeyinde kalmıştır. Değerlendirmeler sonucunda kronik hepatit B hastalarının ve taşıyıcıların kırık değerleri kontrolle karşılaştırıldığında yüksek bulunurken; MN değerleri açısından 3 grup arasında fark bulunamamıştır. Ayrıca tedavinin etkisini değerlendirmeye yönelik çalışmada, tedavinin 1. ayında MN sıklığında (%c) belirgin artış görülüyor olsa da, bu grupta yer alan olgu sayısının azlığı nedeniyle kesin sonuçlara varılmasının yanlış olacağı düşünülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmayla HBV'nin hem kronik hepatit B'li hastalarda hem de taşıyıcılarda kromozomal instabiliteye yol açtığı gösterilmiştir. Taşıyıcı kırık oranlarının hasta değerlerine yakın oluşu, bu grubun da hastalar kadar önemsenmesi gerekliliğine dikkat çekmektedir. Farklı tedavi protokollerinin konak genomuna etkisinin saptanabilmesi ve bu protokoller arasında anlamlı karşılaştırmalar yapılabilmesi amacıyla hasta sayısının artırılması planlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Hepatit B, genotoksik etki, lamivudin, interferon, mikronukleus, kromozomal kırık. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Genotoxic Effects of Hepatitis B Virus and The Anti- viral Agents Used for Its Treatment To The Host DNA The aim of this study is to find out the genotoxic effects of the hepatitis B virus to the host DNA. Morover, the effects of the anti- viral agents to host DNA is also programmed. 31 chronic hepatitis patients, 20 carriers and 20 controls are included for this study. Chromosome breakage counts and micronucleus analysis are performed for all the groups to evaluate the genotoxic effect; therefore the chromosomal instability. The obtained data was evaluated seperately in the patient and the carrier group. Results were compared with the control group. Then chromosome breakage analysis and micronucleus testings at 1st and 6th month follow-ups are planned for 25 patients diagnosed as chronic hepatitis B, whose treatment protocols are designated. Although 12 of these patients were analysed at 1st month follow-up; only 8 of them was re-evaluated at the 6th month follow-up. We found out that chronic hepatitis B patients and carriers have increased chromosomal breaks before the treatment regimens; but no difference has been noted for the micronucleus analysis among the three groups. In addition, in the evaluating the therapeutic effects, although MN frequency (%o) seems to be elevated in the first month of the therapy, it is thought that it will be better not to make exact decisions because of the low number of subjects. As a result we show that hepatitis B virus causes chromosomal instability in both chronic hepatitis B patients and carriers. Since chromosomal breakage rates of the carriers are found to be nearly as high as the patients' results; this group should also be considered as important.In order to evaluate the effects of different treatment protocols to the host genome and make comparisons among different protocols; number of subjects should be increased. Key Words : Hepatitis B, genotoxic effect, lamivudine, interferon, micronucleus, chromosome breakage. 43