Göğüs travmasında mortaliteyi belirleyen faktörler ve mortalitenin belirlenmesinde injury severity score (ISS)ve new injury severity score (NISS) sistemlerinin yeterliliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 157809
  2. Yazar: MEHMET ÖZGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN KUZUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
7- ÖZET GÖĞÜS TRAVMASINDA MORTALİTEYİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER VE MORTALİTENİN BELİRLENMESİNDE INJURY SEVERITY SCORE (ISS) VE NEW INJURI SEVERITY SCORE (NISS) SİSTEMLERİNİN YETERLİLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Giriş ve Amaç; Bu çalışmada kliniğimize başvuran toraks travmalı hastalara uyguladığımız tedavi yaklaşımı değerlendirildi. Mortaliteyi etkileyen faktörler ve travmanın şiddetinin ve sonuçların belirlenmesinde Injuity Severity Score (ISS) ve New Injuity Severity Score (NISS) sistemlerinin yeterliliğini karşılaştırarak toraks travmalarında kullanılabilecek bir skorlama sisteminin belirlenmesini amaçladı. Gereç ve yöntem; 1998 ile 2003 yılları arasında kliniğimizde tedavi gören 239 toraks travmalı hasta retrospektif olarak üç grupta incelendi. Kot fraktürü bulunmayan kunt travmalı hastalar Grup I (n=42), kot fraktürü ile birlikte olan kunt travmalı hastalar Grup II (n=118), penetran yaralanmaya bağlı gelişen yaralanmalar Grup III (n=79) olarak sınıflandırıldı. Üç grubunda ISS ve NISS değerleri ve yaşın mortalite ile olan ilişkisi analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmelerde x2 testi ve ROC analizi kullanıldı. P değerinin 0,05'den küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular; Olguların %66,9'u (n=160) kunt travma, 33,1'i (n=79) penetran travma nedeniyle kliniğimize başvurdu. Kunt travmalıların % 55'i (n=88) araç içi, %23,1'i (n=37) araç dışı kazası nedeniyle ve %21,9'u (n=35) düşme nedeniyle takip altına 72alındı. Penetran yaralanma sonrası hemo/pnömotoraks saptanan hastaların %88,7'sine (n=57) göğüs tüpü takılırken, kunt travma sonrası hemo/pnömotoraks gelişen hastaların % 86' sına (n=80) tüp torakostomi uygulandı. Travmalı hastaların %8.9'u (n=14) hemo/pnömotoraks nedeniyle operasyona alındı. Penetre yaralanma sonrası hemo/pnömotoraks gelişen hastaların %20 'si (n=13), kunt travma sonrası hemo/pnömotoraks gelişmiş hastaların %1.1'i (n=1) öpere edildi.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY THE FACTORS THAT DETERMİNE THE MORTALITY IN CHEST TRAUMA, AND IN DETERMINATION OF MORTALITY, COMPARISION OF SUFFICIENCY OF INJURY SEVERITY SCORE (ISS) AND NEW INJURY SEVERITY SCORE (NISS) Objective: In this study the therapotic approach to the thorax injuried patients were evaluated. The sufficiency of ISS, NISS in the factors effecting the mortality and severity and the result of trauma were coralated and for these patients a scor system was determined. Material and method: Two hundred thirty nine patients with thorax trauma hospitalized in between 1998-2003 in our instution given medical therapy were divided in three groups retrospectively. They were classified as group I (n=42) patients with blunt trauma but without rib fracture, group II (n=118) patient with blunt trauma and rib fracture, group III (n=79) patients with penetrating injury. In these three groups the relation between the mortality and ISS, NISS and age were analyzed.