Stabil kronik obstrüktif akciğer hastalarında bronşektazi sıklığı ve kilinik önemi
- Tez No: 157818
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET KOAH, sıklığı giderek artan ve ciddi morbidite ve mortaliteye neden olabilen bir hastalıktır (1,2). Bronşektazinin KOAH'lı hastalarda sık görüldüğü bildirilmektedir (3,4). Fakat bronşektazinin sıklığı ve yaygınlığı ile KOAH'ın klinik ve fonksiyonel parametreleri arasındaki ilişki yeterince açık değildir. Bu nedenle çalışmamızda KOAH'lı hastalarda bronşektazinin yaygınlığı ve klinik ile ilgisi araştırılmıştır. Hastalığın yaygınlığı da günümüzde bronşektazinin tanısında standart olarak kabul edilen YRBT kullanılarak, çeşitli skorlama sistemlerinin yardımı ile incelenmiştir. Bu çalışmada stabil 65 (55 erkek, 15 kadın, yaş ortalaması 61.8+10.3) KOAH hastası incelemeye alınmıştır. GOLD sınıflamasına göre hastaların çoğu (%80) evre 0,l ve II dir. YRBT'leri değerlendirilen hastaların tanımlanan kriterlere göre bronşektazi tanıları konmuştur. Yaygınlığı değerlendirmek amacı ile iki ayrı skorlama sistemi kullanılmıştır. Segmentleri inceleyen Cheong sistemi kullanıldığında hastaların 61 (%93.8)'inde bronşektazi tespit edilmiştir. Skor ortalaması 54 üzerinden 5.2±4.5 olarak saptanmıştır. Lobları inceleyen Smith skorlaması yapıldığında bronşektazi skoru £ 2 olan 53(%81.5) hastada bronşektazi saptanmıştır. Skor ortalaması: 3.6±2.5 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Chronic obstructive pulmonary disease (COPD), has a continously increasing prevalence causing serious morbidities and mortalities (1,2). Although, bronchiectasis is being reported to be a frequent finding in COPD patients (3,4), its exact prevalence, extent and relationship to clinical or functional parameters in those patients is still not clear. In this study, we investigated the prevalence, extent and clinical implications of bronchiectasis in COPD patients. For the purpose of diagnosis of bronchiectasis and the detection of its extent, high resolution computed tomography (HRCT) was used with the aid of defined scoring systems. Sixty five stable COPD patient (55 male, 15 female with mean age being 61.8±10.3 years) were investigated in this study. The majority (%80) of subjects included were stage 0, I and II COPD patients according to GOLD 2004 criteria. The diagnosis of bronchiectasis was established using previously defined criteria for HRCT findings. Two different scoring systems were used to establish the extent of bronchiectasis on HRCT. Using the scoring system defined by Cheong in which each segment is scored separately, 61 (%93.8) patient had bronchiectasis with mean value of 5.2±4.5 out of a total score of 54. using the system first defined by Smith, in which lobes are scored, 53 (%81.5) patient had bronchiectasis defined as a total score £ 2. The mean score was 3.6±2.5 out of 18. We found a relative higher presence of bronchiectasis in the upper rather than middle and lower lobes.