An Investigation of the crack propagation model corpus
- Tez No: 15783
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖKTEM VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Çatlak yorulmasını tahmin eden modeller tanımlandırılıp ve sınıflandırılıp, uygulanabilirlilik ve uygulama sınırları hususlarında karşılaştırıldı. Çatlak açılma modellerinin, daha güvenilir ve yorulma çatlaklarının büyümesini kontrol eden etkileşim etkenlerini içermeye daha elverişli olduğu görüldü. Çatlak açılma modelleri arasında en karmaşık ve en ileri olan CORPUS çatlak ilerleme modeli nitel ve nicel olarak analiz edildi. Modelin bir bilgisayar programı yapıldı ve uçuş benzetme spektrumunda çalıştırıldı. Modelin tasarlayıcısı de Koning ve diğer bir araştırmacı olan Padmadinata'nm sağladıkları veriler, tahmin sonuçları ile karşılaştırıldı ve birbirleri ile uyuştukları görüldü. Deney ve tahmin sonuçları arasında karşılaştırma yapıldı. Spektrum ve- test parametrelerinin değişimi ile olan çatlak büyüme eğilimleri bakımından uyum ve uyumsuzluklar belirtildi. Son olarak, CORPUS modelinin geliştirilmesi için tavsiyeler verildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Modela that predict fatigue crack growth are described, classified and compared with respect to applicability and limitations. Crack opening models were found to be more reliable and better adapted to include interaction effects that determine the extent of fatigue crack growth. The CORPUS crack propagation model, the most sophisticated one among the crack opening models has been qualitatively and quantitatively analyzed. A computer program of the model has been developed and run for a number of flight simulation spectra. The prediction results have been compared to the data given by de Koning, originator of the model, and Padmadinata, another investigator, and agreement has been observed. A comparison between experiments and prediction results has been made, consistencies and discrepancies as to the trends At of crack growth for variations of spectrum and test parameters are indicated. Finally, several recommendations for possible improvement of CORPUS model are given.