Mechanical behaviour of sandwich beam with high density rigid polyurethane core and aluminium faces
- Tez No: 15782
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK YOĞUNLUKLU RİJİT POLİÜRETAN ÖZLÜ VE ALÜMİNYUM YÜZLÜ SANDVİÇ YAPININ MEKANİK DAVRANIŞININ BELİRLENMESİ Bu çalışmanın amacı üç nokta eğmeye tabi tutulmuş rijit poliüretan özlü ve aliminyum yüzlü sandviç çubuğun mekanik özelliklerinin belirlenmesidir. ilk önce çubuğun mekanik dayanımının belirlenmesi için gerekli çekme, basma, kayma ve üç nokta deneyleri uygulanacaktır. Daha sonra genel gerilme-uzama bağıntıları ve kırılma modları belirlenecek ve literatürdeki modeller ve değerlerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
w ABSTRACT MECHANICAL BEHAVIOUR OF SANDWICH BEAMS WITH HIGH DENSITY RIGID POLYURETHANE CORE AND ALUMINIUM FACES This study on sandwich construction consists of determination the mechanical properties of sandwich beam with high density rigid polyurethane core and aluminium faces loaded by a central load. Tensile, compression, shear and three-point bend testings are performed in order to characterize the mechanical behaviour. The general stress-strain relationship and failure modes are determined and compared with the models and data available in the literature.