Hirerbarik oksijen tedavisi uygulanan hastalarda solunum fonksiyon testlerindeki değişiklikler
Alterations of pulmonary function in patients underwent hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 157833
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VI -ÖZET Son yıllarda değişik hastalıklarda Hiperbarik Oksijen (HBO) kullanımı artış göstermektedir. Her ne kadar oksijen toksisitesi iyi bilinen bir konu olsa ve de bütün HBO tedavi protokolleri sırasında ciddi pulmoner oksijen toksisitesi bildirilmemiş ise de standart HBO tedavi protokolüne bağlı olarak kümülatif oksijen maruziyetinin akciğer fonksiyonlarına etkisi henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Yaş ortalamaları 38,9 ± 13,5 olan 6 'sı kadın değişik endikasyonlarla HBO tedavisi alan 29 hasta ardışık olarak çalışmaya alındı. Hastaların hiç birinde herhangi bir akciğer hastalığı yoktu ve çalışma başladığında akciğer filmleri ve solunum fonksiyonları normaldi. HBO tedavisi 21 seansta 2,5 ATA basıncında 90 dakika boyunca %100 oksijen ile yapıldı. Dinamik akciğer volümleri ve zorlu ekspiratuar akım hızlarından zorlu vital kapasite (FVC), birinci saniyedeki zorlu ekspiratuar hacmi (FEVİ), FEVİ/FVC, tepe ekspiratuar akım hızı (PEF), ortalama zorlu ekspiriyum ortası akım hızı (FEF25-75), FVC'nin %25 ve 50'sinde zorlu ekspiratuar akım hızlan (FEF25, FEF50) spirometre ile HBO tedavisinden önce ve tedavinin 1,7, 14 ve 2 İnci seanslarından sonra kaydedildi. HBO tedavisi sırasında FEVİ, FEF25-75, FEF25 ve FEF50'de anlamlı ve progressif bir azalma saptandı. FEVİ, FEF25, FEF25-75 ve FEF50'deki azalmalar sırasıyla HBO tedavisinin 14üncü, 7nci, İnci ve 7nci günlerinde başladı. HBO tedavisinin sonunda 21nci seans itibarıyla FEVİ, FEF25-75, FEF25 ve FEF50'deki azalmalar sırasıyla %8, %19, %18 ve %13 düzeylerine ulaştı. FVC, FEVİ/FVC ve PEF ölçümlerinde herhangi bir anlamlı değişiklik saptanmadı. Bu çalışmada her ne kadar oksijen toksisitesine bağlı herhangi bir semptom ortaya çıkmasa da rutin HBO tedavisi sırasında hava yolu obstrüksiyonunun gelişebileceği sonucuna vardık. Mevcut literatüre göre bu hava yolu obstrüksiyonunun olası nedeni oksidatif strestir. Bronşial astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi hava yolu obstrüksiyonunun eşlik ettiği kronik akciğer hastalığı olan bireylere HBO tedavisi uygulanacağı zaman bu konu hatırda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
VE- SUMMARY ALTERATIONS OF PULMONARY FUNCTION IN PATIENTS UNDERWENT HYPERBARIC OXYGEN THERAPY The use of hyperbaric oxygen (HBO) therapy for various disorders has been being increasing for recent years. Although oxygen toxicity is a well-known issue and serious pulmonary oxygen toxicity has not been reported with routine HBO treatment protocol, the effect of cumulative oxygen exposure due to a standard HBO treatment protocol on pulmonary function has not been fully revealed yet. Twenty-nine consecutive patients whose mean age was 38,9 ± 13,5 and of whom 6 were female undergoing HBO treatment for various indications were included into the study. None of them has any previous lung diseases and all had normal chest radiograph, lung function at the start of the study. HBO treatment was performed in 21 seances with %100 oxygen for 90 minutes in 2,5 atmosphere absolute (ATA) pressure. Dynamic lung volumes and forced expiratory flow rates including forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in 1 second (FEV1), FEV1/FVC, peak expiratory flow rate (PEF), mean forced mid- expiratory flow rate (FEF25-75), forced expiratory flow rate at 25 and 50 % of FVC (FEF25, FEF50) were recorded by a spirometer before and after 1st, 7th, 14th and 21st seances of HBO treatment. A significant and progressive reduction in FEV1, FEF25-75, FEF25 and FEF50 during HBO treatment was detected. The reductions in FEV1, FEF25, FEF25-75 and FEF50 were started on 14th, 7th, 1st and 7th days of the HBO treatment respectively. At the end of the HBO treatment by 21st seance the decreases in FEV1, FEF25-75, FEF 25 and FEF50 were reached to the levels of 8, 19, 18 and 13 % respectively. No significant change was detected in FVC, FEV1/FVC and PEF measurements. In this study, we have concluded that airway obstruction might develop during routine HBO treatment although no symptom attributable to oxygen toxicity appears. The probable cause this airway obstruction is oxidative stress according to the current literature. This fact should be born in mind when HBO treatment is applied to a patient with chronic pulmonary disorders associated with airway obstruction such as bronchial asthma and chronic obstructive pulmonary disease. 35