Orta persistan bronş astımlı hastalarda uzun etkili beta-2 agonist (formoterol) ile metilksantinin (teofilin) etkinlik ve maliyet açısından plasebo kontrollü karşılaştırılması
- Tez No: 157832
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
2. ÖZET Astıma bağlı maliyet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir yer oluşturmaktadır. Astımın yeterince kontrol altına alınamamasına bağlı olarak gelişen acile başvuru ve hastaneye yatışlar maliyeti arttırıcı en önemli nedenlerdir, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ilaç seçiminde maliyet çok önemli bir etken olduğundan ülkemizde böyle bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmada maliyet-etkinlik analizlerine dayanarak orta persistan astımlı hastalarda uzun etkili beta agonist (formoterol) ve metilksantinin (teofilin) budesonkl ile kombinasyonunu tek kör plasebo kontrollü olarak araştırmayı amaçladık. Yüzüncü Yıl Üniversitesi tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Astım Polikliniğine başvuran astımlı hastaların arasından belirlenen kriterlere göre 79 hasta seçildi, bunlardan 63 hasta çalışmayı tamamladı. Hasta grupları 6 ay, plasebo grupları 3 ay takip edildi. Çalışma boyunca hastaların aylık solunum fonksiyon testleri, Astımda Yaşam Kalitesi Anketi (Asthma Quality of Life Questionnaire), semptomsuz gün sayısı, semptom skorları, gece semptomları, kısa etkili beta agonist kullanımı ve toplam maliyet hesaplandı. İnhale steroid+formoterol, inhale steroid+teofîlin ve plasebo grupları karşılaştırıldığında, solunum fonksiyon testi parametreleri, yaşam kalitesi anketi, semptomsuz gün sayısı, semptom skorlaması, gece semptomları ve kısa etkili beta agonist kullanımı açısından bir fark olmadığı fakat acile başvuru ve hastaneye yatış açısından fark okluğunu gözlemledik. Yan etki açısından ise özellikle gastrointestinal şikayetlerin ikinci grupta fazla olduğu, oral lokal yan etkilerin ise birinci grupta daha âzla olduğu gözlendi. Yan etkiden dolayı çalışmadan çıkarılan 3 hasta teofilin grubundaydı. Sonuç olarak etkinlik açısından her iki hasta grubu arasında belirgin fark gözlenmedi. Toplam maliyetler açısından karşılaştırıldığında teofilin daha ucuz olduğu fakat hastaneye yatış veacile başvuru maliyetleri ve ilaç yan etkilerinin teofîlin grubunda daha fazla olduğu gözlendi. Gelişmekte olan ülkelerde ülke ekonomisi ve maliyet-etkinlik açısından bakıldığında teofîlin grubu ilaçların orta persistan astımlı hastalarda kullanılabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY The costs of asthma play a major role in health cost in Turkey as in the world. Emergency department visits and hospitalization requrietments due to uncontrolled disease are the major causes of increasing costs. Because of cost-effectiveness plays a major role in the developing countries it is possible that our country needs a study like this. In this study we aimed that effeciecy of a long acting beta agonist (formoterol) plus budesonide and methil xanthine (theophylline) plus budesonide based on cost-effectiveness analyzes by using single blind placebo controlled method. A total of 79 patients who were admitted to the Yuzuncu Yıl University Medical Faculty Pulmonary Medicine Asthma Policlinic for the treatment of asthma were included the study. Of the 79 patients, 63 were completed this study. Patients groups were followed-up for 6 months and placebo groups were followed-up for 3 months. Monthly pulmonary function tests, Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ), symptom free day, symptom scors,night symptoms and the use of short acting beta agonists and total costs were calculated in this study period. We observed that there was no difference between steroid plus formoterol group, steroid plus theophyllin and steroid plus placebo groups in the pulmonary function tests parameters, AQLQ, symptom free day, symptom scors, night symptoms and the use of short acting beta agonists where as a significant difference were observed for the rate of emergency department visits and requiritments of the hospitalisation. Due to medical treatment the side effects of GIS were higher than the other group in the second group where as oral locally side effects were more observed in the first group. 3 patients who were excluded from the study due to drug side effects were in the theophylline group.As a result at the end point of study we observed that there was no difference between steroid plus formoterol group and steroid plus theophylline group. An important observation from our study was that the theophylline was less expensive but also the requirement of hospitalisation, need for emergency department visits and the observed the drug side effects was higher in theophylline group. We concluded that theophyllin might be use for the treatment of moderate persistant asthmatic patients because of cost-effectiveness and socioeconomic impact was still very important in the developing countries.