İzole sıçan kalplerinde kalsiyum dobesilat ve mikronize flavonoid fraksiyonlarının miyokard korunmasına etkileri
- Tez No: 157835
- Danışmanlar: PROF.DR. KÜRŞAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Reperfüzyon sırasında oluşan mekanik fonksiyon bozukluğu, iskemi döneminde kalbin korunması kadar önemlidir. İskemi reperfüzyon hasan olarak adlandırılan bu durum, ameliyat öncesi ventrikül fonksiyonları kötü hastalarda morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. Miyokardiyal stunninge veya fonksiyon bozukluğuna sebep olarak hücresel düzeyde en çok destek gören iki teori ise serbest oksijen radikalleri ve hücre içi kalsiyum birikimine bağlı hasardır. Kalsiyum dobesilat (DOBE) ve mikronize purifiye flavonoid fraksiyonları (MPFF) yıllardır klinik olarak kronik venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadırlar. Son çalışmalar bu drogların antioksidan özelliklerinin de olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, DOBE ve MPFF'yi oral olarak uygularak iskemi reperfüzyon sırasında ve sonrasında oluşan oksidan yüke ve mekanik fonksiyon bozukluğuna engel olmayı amaçladık. Ortalama 150 - 200 gr ağırlığında, 18 adet sağlıklı, erkek Wistar albino cinsi sıçanlar rasgele seçilerek 3 gruba (n=6) ayrıldı. Onbeş gün süreyle bir grup sıçana DOBE (100 mg/kg/gün) ve diğer bir grubada MPFF (100 mg/kg/gün) gavaj şeklinde verildi. Kontrol grubuna herhangi bir ilaç verilmedi. İzole edilen kalpler Langendorff düzeneği kullanılarak modifiye Tyrode solüsyonu ile 25 dakika süreyle perfüze edildi. Perfüzyon durdurularak tüm kalplere 15 dakika süreyle global iskemi ve 25 dakika süreyle reperfüzyon uygulandı. Başlangıçtan itibaren perfüzyon, iskemi ve reperfüzyon süresince ölçümler kaydedildi. Her denek için, ilki stabilizasyon döneminde (preiskemik değer), diğer ikisi reperfüzyonun 1. ve 25. dakikalarında olmak üzere miyokard hasarının göstergeleri olan kreatin kinaz (CK), laktat dehidrogenaz (LDH), troponin I (Trp I) ve myoglobulin (Myglb) enzimlerinin biyokimyasal ölçümleri için koroner perfüzattan örnekler alındı. Tüm deneylerin bitiminde, kalpler tartıldı, iskemi reperfüzyon hasarının (lipid peroksidasyonunun) en önemli göstergesi olan 72miyokardiyal malondialdehid (MDA) ve glutatyon (GSH) analizi için 1 adet uygun doku örneği alındı. İntraventriküler basınç ve elektrokardiyogram kayıtlarından, meanP (mean perfusion; koroner arterleri perfiize eden ortalama basınç), PP (peak to peak; pik sistolik basınç - minimum balon basıncı), (+)dp/dtmax (kasılma gücünün zamana göre değişimi), (-)dp/dtmax (gevşeme gücünün zamana göre değişimi), BPM (beat per minute; dakikadaki kalp atım sayısı), TTP (time to peak; pik sistolik basınca ulaşma zamanı), ET (ejection time; ejeksiyon zamanı) ve CT (contraction time; kasılma zamanı) hesaplandı. DOBE grubunun, meanP değerlerinin reperfüzyonun 1. ve 5. dakikalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük; PP, (+)dp/dtmax ve (-)dp/dt,"ax değerleri ise reperfüzyonun 15, 20 ve 25. dakikalarmdaki ölçümlerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. MPFF grubunun ise sadece (-)dp/dtmax değeri reperfüzyonun 5. dakikasında kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. BPM, TTP, ET, CT, CK, LDH, Trp I ve Myglb, MDA ve GSH değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bu sonuçların ışığı altında, oral uygulanım sonrası miyokardiyumda belirli bir doku seviyesine ulaştığım düşündüğümüz DOBE'nin iskemi ve perfüzyon sonrası bozulmuş olan miyokard fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olduğu sonucuna varıldı. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mechanical dysfunction occuring during reperfusion is as important as cardiac preservation during the ischemic period. This situation, called as ischemia/reperfusion injury, increases the morbidity and the mortality, predominantly on patients who had preoperative poor ventricular functions. The underlying cellular theory based on free oxygen radical production and intracellular calcium accumulation, which may cause reversible myocardial dysfunction or myocardial stunning,. Calcium dobesilate (DOBE) and micronized purified flavonoid fraction (MPFF) are used clinically for many years to treat chronic venous insufficiency. Recent studies indicate that they also have antioxidant properties. The aim of this study was to prevent myocardial dysfunction and oxidative stress during and after ischemia/reperfusion by oral administration of DOBE and MPFF. Eighteen healthy Wistar albino rats, with a mean weight of 150-200 grams, were divided into 3 groups (n=6). The first group was treated with DOBE (100 mg/kg/day) orally for 15 days, and the other group was treated orally with MPFF (100 mg/kg/day). The control group rats were not given any drug and served as control. Isolated hearts were perfused with modified Tyrode solution for 25 minutes by using Langendorff system. After perfusion all hearts were exposed to global ischemia for 15 minutes and than reperfused for 25 minutes. Intraventricular pressures and electrocardiographic recordings were carried out, and mean perfusion pressure (mean P), pek to peak pressure (PP), contraction force according to time (+dp/dtmax), relaxation force according to time (-dp/dtmax), beat per minute (BPM), time to peak pressure (TTP), ejection time (ET) and contraction time (CT) were calculated. Coronary perfusate samples were collected for creatin kinase (CK), lactate dehydroganese (LDH), troponin I (Trp I) and myoglobulin (Myglb) determinations. Following that, all hearts were weighted and a tissue samples were taken in order to analyse the glutation (GSH) and 74myocardial malondialdehide (MDA) levels, which are important indicators of ischemia reperfusion injury. Mean P value was significantly higher in at the 1st and 5th minutes of the reperfusion in the DOBE group in comparison to the control group. Similarly the PP, +dp/dtmax and - dp/dtmax values were significantly higher at the 15th, 20th and 25th minutes of the reperfusion in DOBE group. In MPFF group, only the (-)dp/dtmax was significantly high according to control group at the 5 minute of the reperfusion. There were no significant differences between groups in terms of BPM, TTP, ET, CT, CK, Trp I, LDH, Myglb, MDA and GSH levels. As a conclusion, this study revealed that DOBE, which possibly reached at a certain tissue level in myocardium after oral administration, might be effective in decreasing the myocadial ischemia/reperfusion injury. 75