Yoğun bakım ünitelerinde karşılaşılan hastane infeksiyonları, izole edilen etkenler ve antibiyotik duyarlılıkları
- Tez No: 157896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI -ÖZET Yoğun bakım ünitelerinde oluşan hastane infeksiyonları, günümüzde tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu araştırmada bir yıllık süre içerisinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi YBÜ'nde hastane infeksiyon oranı, izole edilen etkenler ve antibiyotik dirençlilik oranları saptandı. Hastanemizde çeşitli YBÜ'nde yatan, yaşları 0-98 arasında değişen toplam 1958 hasta değerlendirildi. İzole edilen mikroorganizmalar klasik yöntemlerle tanımlandı. Tanımlanan bakterilerin antibiyotik duyarlılıkları, National Committee for Clinical Laboratory Standarts (NCCLS) kriterlerine uygun olarak Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile ticari antibiyotik diskleri (Oxoid) kullanılarak yapıldı. Bu araştırmada 1958 hastanın 189'unda hastane infeksiyonu geliştiği ve hastane infeksiyon hızının %9.6 olduğu tespit edildi. En yüksek hastane infeksiyon hızının Plastik Cerrahi ve Yanık YBÜ' sinde (%53.0), en azının ise Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji YBÜ'sinde (%3.7) olduğu saptandı. Hastalardan toplam 235 mikroorganizma izole edildi. Mikroorganizmaların %55.8'ini gram negatif basili, %42.1'ini gram pozitif koklar ve %2.1'inin mantarlar oluşturdu. En yüksek oranda S. aureus (%32), Pseudomonas türleri (%15.0) ve Escherichia coli (%15.0) izole edildi. S. aureus kökenlerinin metisilin direnci %89.3 olarak saptanırken, vankomisin ve teikoplanine direnç saptanmadı. Gram negatif basillerin en fazla imipenem, amikasin ve sefepime, en az ise gentamisin, trimetoprim/sülfometaksazol ve ampisiline olduğu saptandı. Giderek artan dirençli mikroorganizma oranının ve hastane infeksiyonlarının azaltılmasına yönelik sistemli çalışmalar kurulması ve bunların düzenli olarak yürütülmesi, hastane infeksiyonlarının oranının azalmasında olumlu sonuçlar verecektir. Bu da genel sağlık hizmetlerinin düzeyini önemli ölçüde arttıracaktır. 29
Özet (Çeviri)
VII - İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Nosocomial infections seen in the intensive care units, isolated agents, and antimicrobial susceptibilities Nosocomial infections occurred at the intensive care units (ICU) has become a serious health problem. In this study, the rate of nosocomial infections, pathogens that are isolated, and antimicrobial susceptibilities were determined at Gulhane Military Medical Academy, for one-year period. For different ICUs, between 0-98 years old, totally 1958 patients were eximined. The isolated microorganisms were identified by classical methods, antimicrobial susceptbilities of these identified bacteria were performed at the direction of NCCLS criteria by using Kirby-Bauer disc diffusion methods of commercially available antibiotic disks (Oxoid). 189 of 1958 patients had nosocomial infectious (Nl), and the rate of Nl as determined as 9.6 %. the most common Nl was in ICU of Plastical Surgery and Burn Unit (53%). The fewest NIs rate was in ICU of Cardiovascular Surgery and Cardiology (3.7%). Totally 235 microorganisms were isolated from the patients. 55.8% of them were determined as gram-negative bacilli, 42.1% were gram-positive cocci, and 2.1% were fungi. The most frequent isolates were Staphylococcus aureus (32%), Pseudomonas spp. (15.0%), and Escherichia co// (15.0%). The methicilline resistance for S. aureus strains are found as 89.3%, and there was no any vancomycin and teicoplanin resistance. Gram-negative basil was most sensitive to imipenem, amikacine, and cefepime, whereas less sensitive to gentamicin, cotrimoxazole, and ampicilline. Systematic researches for resistant microorganisms that are getting more frequent, and NIs, would decrease the number of NIs. Therefore, the quality of general health system would increase. 30