Columna vertebralis'e ait yakınmaları olan bruselloz olgularında görüntüleme yöntemlerinin tanı değeri
The diagnostic value of imaging technics in brucellosis cases with complaints related to columnae vertebralis
- Tez No: 157920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN IRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
2. ÖZET COLUMNA VERTEBRALİS'E AİT YAKINMALARI OLAN BRUSELLOZ OLGULARINDA GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİNİN TANI DEĞERİ Amaç: Bu çalışmada, spinal tutulum düşünülen brusellozlu hastaların direkt radyografi ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme bulgularının karşılaştırılması amaçlandı. MR ve direkt radyografinin tanıya katkısı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Klinik ve serolojik bulgulara (1/160 ve üzeri Wright aglütinasyonu pozitifliği) dayanarak bruselloz teşhisi konulan, 2 haftadan fazla bir süredir ve üzeri bel, sırt veya boyun ağrısından yakınan spinal tutulumu olduğu düşünülen toplam 48 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların 23 'ü bayan, 25 'i erkek idi. Hastaların yaşlan 15 ile 75 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 41.87±18.61 idi. Hastalara sedimantasyon, CRP ve lökosit sayımı yapıldı. Spinal tutulumlu bruselloz düşünülen bu hastaların tümünde ağrıyan bölgeden 2 yönlü vertebra grafisi ve MR incelemesi yapıldı. MR incelemesinde Tl ve T2 ağırlıklı spin eko sagital ve Tl ağırlıklı spin eko aksial sekanslar alındı. Paravertebral yayılımdan şüphelenilen 5 olguya i.v. paramanyetik kontrast madde verilerek kontrastlı Tl ağırlıklı spin eko sekansları alındı. Bulgular: MR ile 48 brusellozlu olgunun 20'sinde toplam 22 düzeyde spondilit tespit edilmiştir. Direkt radyografi ile spondilitli hastaların % 31.8'inde hiç bir patoloji görülmezken, % 40.9'unda bulgular nonspesifik, % 27.3 'ünde ise spondilodiskit bulguları vardı. MR görüntüleme ile çalışmaya alınan hastaların % 4 1.67' sinde spondilit, % 6.25 'inde epidural apse, % 2.08'inde lomber bölgede cilt altı apse tesbit edildi. MR' da Brucella spondilodiskit olgularının en sık olarak (% 63.64 oranında) alt lomber bölgeyi (L3-S1 arası) seçtiği, torakal (% 13.64) ve servikal (% 4.55) bölgeyi ise seyrek tuttuğu görüldü. Ayrıca spinal brusellozun büyük oranda (%90.9) komşu diski de tuttuğu saptandıi Sonuç: Bel, sırt veya boyun ağrısı bulunan brusellozlu olguların % 4 1.67' sinde MR görüntüleme ile spinal tutulum saptanması, bu tür hastaların tanısında MR görüntüleme tekniğinin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Spinal bruselloz genellikle alt lomber bölgeyi tutmakta olup; Direkt radyografi spinal brusellozu göstermede yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE OF IMAGING TECHNICS IN BRUCELLOSIS CASES WITH COMPLAINTS RELATED TO COLUMNAE VERTEBRALIS Purpose: To compare MR imaging and direct radiography findings in patients with possible spinal involvement of brucellosis. The contribution of these techniques to the diagnosis was studied. VuVUs^Sii- Materials and Methods: Forty-eight patients (mean age 41.9 ± 18.6, range 15-75, 23 female, 25 male) with brucellosis (diagnosed by clinical findings and serology i.e. 1/160 or higher titer of Wright agglutination test positivity) and possible spinal involvement which was suspected due to neck, back or lumbar pain of more than two weeks duration, were included in the study. Erythrocyte sedimentation rate, CRP and whole blood counts were measured for all patients. Two direction vertebra radiography and MR of the sypmtomatic areas were obtained. For MR imaging Tl and T2 weighed spin echo sagittal and Tl weighed spin echo axial sequences were used. For 5 cases with possible paravertebral involvement, Tl weighed spin echo sequences were used with i.v. paramagnetic contrast. Results: In 20 of the 48 patients spondylitis were detected in 22 levels. With direct radiography while no pathology was observed for 31.8% of the patients, nonspecific findings in 40.9% and spondylodiscitis in 27.3 % of the patients were observed. With MR imaging, spondylitis was observed in 41.7% of the patients, epidural abscess in 6.3% and subcutaneous abscess in lumbar area in 2.1% of the patients were observed. The most frequent involved part of the spine for brucella spondylodiscitis was the lower lumbar area (L3-S1, 63.4%), the others were thoracal (13.6%) and cervical (4.6%) areas. Also the adjacent disk was involved in most of the cases (90.9%). Conclusion: Direct radiography is insufficient for the detection of spinal brucellosis. The detection of spinal involvement in 41.7% of the patients with spinal pain suggests MR imaging should be used in such cases. Spinal brucellosis mostly involves the lower lumbar area.