Kars yöresinde koyun atıklarının brusellozis yönünden seroepidemiyolojik olarak araştırılması
- Tez No: 157919
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
51 5. ÖZET Brusellozis, koyun ve diğer bir takım evcil hayvanlarda başlıca abort ile karakterize önemli bir hastalıktır. Brucella insanlarda da ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle brusellozis halk sağlığı ve ekonomik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Kars ve çevresinde yetiştirilen ve abort yapmış olan 16 farklı koyun sürüsünden alman 400 adet kan serum örneği, Rose Bengal Plate Test (RBPT), Seram Aglütinasyon Test'i (SAT), Rivanol Aglütinasyon Test'i (RAT) ve Komplement Fikzasyon Test'i (KFT) kullanılarak Brucella'ya. karşı oluşan antikorların varlığı yönünden incelendi. Kan serumu alman hayvanların hiçbiri Brucellct'ya karşı aşılanmamışlardır. Test edilen serum örneklerinin 147 (%36.7), 142 (%35.5), 139 (%34.75) ve 135 (%33.75)'inde sırasıyla SAT, RAT, RBPT ve KFT ile pozitif antikor titreleri saptandı. Bu çalışmada kullanılan serolojik testler arasındaki farklılıkların X2 metodu kullanılarak istatiksel analizi yapıldı. Kullanılan testler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Bu çalışmada, Brusellozisin yörede koyun sürüleri için önemli bir problem olarak varlığını koruduğu sonucuna varıldı. Bu bölgede Brucella'nın prevalansının yüksek olarak bulunması ve etkenin zoonotik önemi, hem insan hem de hayvan sağlığı açısından büyük bir risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
52 6. SUMMARY Brucellosis mainly manifested by abortion is an important disease of sheep as well as a number of other domestic animals. It is also responsible for serious infections in humans. Therefore, Brucella infections have a great public health and economic significance. Four hundred blood serum samples collected from 16 different herds of sheep, which have had previous abortions, in Kars and its surrounding districts were examined for the presence of antibodies raised against Brucella using Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Agglutination Test (SAT), Rivanol Agglutination Test (RAT) and Complement Fixation Test (CFT). All animals from which the sera were collected were unvaccinated against Brucella. Of the serum samples tested, 147 (%36.7), 142 (%35.5), 139 (%34.75) and 135 (%33.75) were found positive by SAT, RAT, RBPT and CFT, respectively. The differences between serological tests employed in the current study were statistically analysed using X2 method. No statistically significant difference was found between the tests used (p>0.05). It is concluded friom this study that brucellosis continues to be an important problem for sheep herds in this district. The high prevalence of Brucella determined in this area and its zoonotic implications suggest that its presence is a great risk for both human and animal health.