Mersin bölgesinde yaşayan çocuklarda Campylobacter Upsaliensis ve diğer Campylobacter türlerinin görülme sıklığı
  1. Tez No: 157938
  2. Yazar: ÇİLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANDAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Mersin bölgesinde yaşayan çocuklarda ishal etkenleri arasında C. upsaliensis ve diğer Campylobacter türlerinin sıklığını belirlemek için yapılan bu çalışmada, Şubat 2004 - Nisan 2004 tarihleri arasındaki üç aylık süre boyunca Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile, Sağlık Bakanlığı Mersin Devlet Hastanesi'ne ishal şikayeti ile başvuran 0-14 yaş grubundaki 150 çocuk hastanın dışkı örnekleri Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarı'nda incelenmiştir. Alınan dışkı örnekleri C. upsaliensis ve diğer Campylobacter izolasyonu için CAT suplementli CCDA besiyerine ekilmiş ve besiyerleri mikroaerofılik şartlarda hem 37°C'de hem de 42°C'de inkübe edilmiştir. 48-72 saat sonra oluşan tipik kolonilerden Gram negatif martı kanadı şeklindeki bakteriler, oksidaz ve katalaz özelliklerine, 37°C ile 42°C'de üreyebilme özelliklerine, hippuratı hidrolize edebilmelerine, nalidiksik asit ve sefalotine duyarlılıklarına göre tiplendirilmişlerdir. 150 çocuğa ait dışkı örneğinin 2'sinde (%1.33) Campylobacter türü izole edilmiştir. İzole edilen her iki Campylobacter türü de 0-2 yaş grubunda olmuştur. İzole edilen her iki Campylobacter türünün l'i (%0.66). C. jejuni ve l'i (%0.66) C. lari olarak tiplendirilmiştir. Dışkı örneklerinin hiçbirisinde C. upsaliensis izole edilememiştir. Campylobacter 'ler'm disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik duyarlılıkları araştırılmış, C. jejuni trimetoprim-sulfometaksazol, ampisilin ve sefaperozona dirençli, diğer antibiyotiklere karşı duyarlı bulunmuştur. C. lari 'de ise trimetoprim-sulfometaksazol ve sefalotin dışındaki diğer antibiyotiklere duyarlılık gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, 0-Î4 yaş grubu arasındaki çocuklarda sık karşılaşılan bakteriye! ishal etkenlerinin önemli nedenlerinden olan Campylobacter türlerinin yol açtığı ishallere daha fazla önem verilmesi ve yaz aylarında tanıda düşünülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the frequency of C. upsaliensis and other Campylobacter species as the causative agent of the diarrhea of children on the region of Mersin. Between the February 2004 and April 2004, stool samples of 150 children (age between 0-14) were obtained from two different hospital. Stool samples were evaluated in Microbiology Laboratory of Mersin University Hospital. Stool samples were placed onto CAT supplemented CCDA medium for isolation of the C. upsaliensis and other Campylobacter species. Mediums were incubated at both 37° C and 42° C in microaerophilic conditions. 48-72 hours later, sea gull's wing shaped typical Gram (-) bacteria colonies were typed according to the proporties of oxidase or catalase production, multiplication at 37° C and 42° C, hippurate hidrolisation and nalidicic acid and Cephalotine susceptibility. Campylobacter species were isolated from two (1.33 %) of the 150 stool samples. Both of them were isolated form the age group of 0-2 years. One of them was C. jejuni (0.66 %) and the other was C. lari (0.66 %). C. upsaliensis was not isolated from any of the stool samples. Antibiotic susceptibility of this two species were evaluated with the method of disc diffusion. C. jejuni was resistant to trimetophrim-sulfometaksazole, ampicilin and sefaperazon and susceptibl to other antibiotics. C. lari was resistant to all antibiotics other than trimetophrim- sulfometaksazole. As a result, Campylobacter species are important causative agents of children diarrhea and must be remembered in the differential diagnosis in the summer months. X!