Yaşayan İnsan Hazineleri'ne bir öneri: Serpantin ustası İsa Kart
A proposal for Living Human Treasures: Serpentine master İsa Kart
- Tez No: 1018085
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA SAHİLLİ BİRDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, UNESCO'nun“Yaşayan İnsan Hazineleri”(YİH) programı kapsamında, Hatay'ın Defne ilçesinde yaşayan ve 65 yıldır serpantin taşı oyma sanatını icra eden İsa Kart'ın sanatını incelemektedir. İsa Kart, Antakya'nın kültürel mirasının önemli bir temsilcisi olarak, serpantin taşından mitolojik figürler, tarihi heykeller ve kültürel motifler yaratmaktadır. Ancak, modernleşme ve küreselleşmenin getirdiği zorluklar, bu geleneksel sanatın gelecek nesillere aktarılmasını tehdit etmektedir. İsa Kart'ın çocukları bu sanatı devam ettirmemiş ve çırak yetiştirme konusunda da sınırlı imkânlara sahip olmuştur. Bu durum, İsa Kart'ın sanatının Yaşayan İnsan Hazineleri programı kapsamında korunması ve desteklenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın amacı, İsa Kart'ın taş oyma sanatının kültürel miras açısından önemini ortaya koymak ve bu sanatın Yaşayan İnsan Hazineleri programına dahil edilmesi için gerekli kriterleri incelemektir. Ayrıca, İsa Kart'ın eserlerinin turizm ve yerel ekonomiye olan potansiyel katkısı da değerlendirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. İsa Kart ile yapılan derinlemesine görüşmeler, literatür taraması ve saha çalışmaları, temel veri kaynakları olarak kullanılmıştır. UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) ve Yaşayan İnsan Hazineleri kavramları detaylandırılmıştır. YİH, geleneksel bilgi ve becerilere sahip olan, bu mirası yaşatan ve öğreten ustalar, zanaatkârlar ve sanatçılar olarak tanımlanmaktadır. Araştırma bulguları, İsa Kart'ın sanatının Yaşayan İnsan Hazineleri programının seçim kriterlerine uygun olduğunu göstermektedir. İsa Kart, 65 yıllık deneyimiyle serpantin taşı oyma sanatında ustalaşmış, bu sanatı usta-çırak ilişkisiyle öğrenmiş ve gelecek nesillere aktarmak için çaba göstermiştir. Ancak, çırak yetiştirme konusunda yaşanan zorluklar, bu sanatın sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu nedenle, İsa Kart'ın sanatının korunması ve tanıtılması için yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca, İsa Kart'ın eserlerinin turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Hatay bölgesinde bir“taş oyma sanatı müzesi”kurulması veya İsa Kart'ın eserlerinin uluslararası fuarlarda sergilenmesi, bu sanatın tanıtılması ve turizm gelirlerine katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the art of İsa Kart, a master craftsman who has been practicing the art of serpentine stone carving for 65 years in the Defne district of Hatay, within the scope of UNESCO's“Living Human Treasures”(LHT) program. İsa Kart, as a significant representative of Antakya's cultural heritage, creates mythological figures, historical sculptures, and cultural motifs from serpentine stone. However, the challenges brought by modernization and globalization threaten the transmission of this traditional art to future generations. İsa Kart's children have not continued this art, and opportunities for training apprentices have been limited. This situation underscores the necessity of protecting and supporting İsa Kart's art under the Living Human Treasures program. The aim of the research is to highlight the importance of İsa Kart's stone carving art in terms of cultural heritage and to examine the criteria necessary for its inclusion in the Living Human Treasures program. dditionally, the potential contribution of İsa Kart's works to tourism and the local economy has been evaluated. Qualitative research methods were used in the study. In-depth interviews with İsa Kart, literature reviews, and field studies served as the primary data sources. UNESCO's Intangible Cultural Heritage (ICH) and Living Human Treasures concepts were detailed. LHT refers to masters, artisans, and artists who possess traditional knowledge and skills, sustain this heritage, and pass it on to others. The research findings indicate that İsa Kart's art meets the selection criteria of the Living Human Treasures program. With 65 years of experience, İsa Kart has mastered the art of serpentine stone carving, learned this craft through a master-apprentice relationship, and made efforts to pass it on to future generations. However, the difficulties in training apprentices threaten the sustainability of this art. Therefore, İsa Kart's art requires support from local governments, the Ministry of Culture and Tourism, and non-governmental organizations for its preservation and promotion. Furthermore, İsa Kart's works have been found to hold significant potential for tourism. Establishing a“stone carving art museum”in the Hatay region or exhibiting İsa Kart's works at international fairs could play a crucial role in promoting this art and contributing to tourism revenues.