İşitme engelli ve işitme engelli olmayan spor yapan çocukların fiziksel ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of physical and motor skills of hearing-impaired and normal children doing sports
- Tez No: 345661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, işitme engelli ve işitme engelli olmayan sporcuların fiziksel ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma ile işitme engelli olan ve işitme engeli bulunmayan sporcuların fiziksel ve motorik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya Niğde ve Mersin işitme engelliler okulu sporcu öğrencilerinden 26; Aksaray güreş eğitim merkezinden 14 sporcu katılmıştır. Katılımcıların fiziksel ve motorik özelliklerini belirlemek amacıyla; boy ve vücut ağırlığı ölçümleri, vücut kitle indeksi, vücut yağ ölçümleri, nabız ölçümleri, 20 metre mekik koşusu testi, dikey sıçrama testi, esneklik testi, denge testi, 10 metre sürat testi, bacak kuvveti ve sırt kuvveti ölçülmüştür. Deneklerden elde edilen veriler, öncelikle betimsel istatistik analizi ile sunulmuştur. İşitme engelli ve engelli olmayan sporcuların özelliklerinin karşılaştırılmasında bağımsız örneklerde t-testi uygulanmıştır. İstatistiki açıdan anlamlılık seviyesi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was examined to compare of physical and motor characteristics of hearing impaired and non-hearing impaired athletes. İt has been sought whether significant differences could be exist in physical and motor characteristics between hearing impaired and non-hearing impaired children. In this study, 26 student athletes from Niğde and Mersin schools for hearing impaired and 14 athletes from Aksaray wrestling training center were participated. To determine physical and motor characteristics of participants; height and weight, body mass index, body fat mass, pulse, 20 meter shuttle run, vertical jump test, flexibility, balance test, 10 meter sprint test, leg strength and back strength were measured. The data obtained from participants, primarily presented by descriptive statistics. At the analysis stage of the collected data t-test was used to evaluate and compare of the differences. Significance level was set out 0.05. To compare of the characteristics of hearing impaired and non-hearing impaired athletes t-test was carried out for independent samples.