Hastaneden izole edilen stafilokokların beta-laktamaz üretiminin çeşitli yöntemlerle saptanması ve beta-laktamaz üreten suşların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Detection of beta-lactamase production in staphylococci isolated from hospitilized patients by several methods and determination of antibiotic susceptibilities of beta-lactamase producing strains
- Tez No: 157949
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM YALINAY ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-56 VII. ÖZET Bu çalışmanın amacı, stafilokokal beta-laktamaz enzimini saptamak için kullanılan yöntemleri karşılaştırmaktır. Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne baş vuran hastalardan izole edilen 323 stafilokokal izolat kullanılmıştır. Bu izolatlarm 83 'ü koagülaz pozitif, 240'ı koagülaz negatif bulunmuştur. İyodometrik tüp, iyodometrik kağıt, iyodometrik lam, asidometrik tüp, asidometrik kağıt, asidometrik disk ve kromojenik sefalosporin yöntemleri test edilmiş ve etkinlikleri karşılaştınlmıştır. İyodometrik ve asidometrik yöntemler penisilinin hidroliz ürününü saptamak için kullanılmıştır. İyodometrik yöntemlerde, iyot, penisilinin beta- laktam halkasının parçalanması sonucu oluşan penisiloik asit ile birleşirken penisilinle birleşmez. İyot ve nişasta kompleksinin menekşe rengi beyaza döner. Asidometrik yöntemlerde penisiloik asit pH'ı değiştirir. Böylece indikatörün rengi değişir ve beta-laktamazı gösterir. Kromojenik sefalosporin yönteminde diske emdirilmiş nitrosefm kullanılır. Beta-laktamaz nitrosefm ile etkileşir ve diskin rengi kırmızıya döner. Sonuçta iyodometrik lam yöntemim uygulamak kolaydır ve stafilokokal beta- laktamaza oldukça duyarlıdır. Diğer yöntemlerin sonuçlan da benzerdir fakat asidometrik kağıt yöntemi daha az etkili bulunmuştur. Referans yöntem olarak57 kullanılan kromojenik sefalosporin yöntemiyle, izolatîarm %83,9'u beta-laktamaz pozitif olarak bulunmuştur. Koagülaz pozitif izolatlann %85,5'i, koagülaz negatif izolatîarm da %83,8'i beta-laktamaz pozitif bulunmuştur. Beta-laktamaz saptanması önemlidir çünkü direnç giderek artan bir problemdir. Stafilokokal izolatlann beta laktamaz enzimini saptamak için kromojenik sefalosporin yönteminin kullanılamadığı durumlarda iyodometrik lam yöntemi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
58 Vm. YABANCI DİLDE ÖZET The aim of this study is to compare the susceptibility of methods for determining the production of staphylococcal beta-lactamase enzyme. 323 staphylococcal isolates which were isolated from patients, who applied to Gazi University Hospital, were used. 83 of these isolate were found to be co-agulase positive and 240 of these isolates were found to be co-agulase negative, lodometric tube, iodometric paper, iodometric slide, acidometric tube, acidometric paper, acidometric disc and chromogenic cephalosporin, methods were tested and their effectiveness were compared. lodometric and acidometric methods are used to detect hydrolise product of penicillin. In iodometric assay, iodine reacts with penicilloic acid,the compound resulting from cleavage of penicillin beta-lactam ring, but not with penicillin. The violet color of iodine and starch complex changes to white. In acidometric method penicilloic acid changes pH. By this way the color of indicator changes and it indicates beta-lactamase. In chromogenic cephalosporin method nitrocefin impregnated disks are used. Beta-lactamase reacts with nitrocefin and color of the disc turns red. Overall it was found that iodometric slide test was easy to perform and very susceptible to staphylococcal beta-lactamase. Results of other methods59 were similar but acidometric paper method was found to be less effective. By chromogenic cephalosporin method which was used as reference method, 83,9% of the isolates were determined as beta-lactamase positive. 85,5% of co-agulase positive and 83,8% of co-agulase negative isolates were found to be beta- lactamase positive. Detection of beta-lactamase is important because resistance problem increases. lodometric slide method can be preferred when chromogenic cephalosporin method can't be used in order to detect beta-lactamase of staphylococcal isolates.