Bruselloz tanısında flow test yöntemi ile rutin serolojik testlerin karşılaştırılması
- Tez No: 158006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN BUZĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
2. ÖZET Bruselloz tanısında rutin olarak kullanılan serolojik testlerle, yeni bir test olup hastalığa spesifik IgM ve IgG'yi tesbite dayanan immünokromatografik lateral flow test yöntemi karşılaştırılarak, bu testin bruselloz tanısındaki yeri incelendi. Çalışmaya bruselloz tanısı konan 109'u hasta ve 122'si kontrol grubu olmak üzere toplam 231 kişi alındı. Hastaların 128'i (%55.4) erkek, 103'ü (%44.6) kadın olup, yaş ortalaması 31.2 (±18.9, 3-88) idi. Çalışmaya alman olgular; yetişkin hasta, yetişkin kontrol, çocuk hasta ve çocuk kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Bruselloz teşhisi kültür pozitifliği veya klinik bulgular ile birlikte standart tüp aglütinasyon testinin (SAT) >1:160 olmasına göre kondu. Tüm gruplarda Rose Bengal, SAT, Rivanollü SAT, IgM ve IgG flow testler çalışıldı. Kültür pozitifliği hastaların 2 Finde (%19.3) elde edilebildi. Bu hastalarda RB, SAT ve IgM flow test duyarlılığı %100, IgG flow test duyarlılığı ise %90.9 idi. SAT pozitifliğine göre; RB, flow test IgM, IgG ve IgM + IgG lerin duyarlılıkları sırasıyla %97.3, %79.5, 87.6 ve 97.8, özgüllükleri de 62.3, 91.5, 93.8 ve 86.2 olarak bulundu. IgM flow test sonuçlarında en fazla pozitiflik oranı akut hastalarda, IgG test sonuçlarında ise, en fazla pozitiflik oranı subakut hastalarda idi ve her iki flow test için de akut, subakut ve kronik gruplar arasındaki fark anlamlı idi. Sonuç olarak flow testin; SAT ile yüksek oranda uyumlu, çalışılması kolay, hastanın akut, subakut veya kronik dönemin hangisinde bulunduğunu ortaya koyabilecek alternatif bir test yöntemi olduğu kanaatine varıldı. Ancak henüz yeni bir test yöntemi olduğundan, rutin kullanımı için geniş hasta grupları ile daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In this study, immunochromatographic brucella specific immunoglobulin M and G lateral flow assays were compared to other serological tests for the diagnosis of brucellosis and the place of this test for the diagnosis was evaluated. A total of 231 patients [109 patients with brucellosis and 122 controls, 128 (55.4%) male and 103 (44.6%) female; the mean age were 31.2 year (±18.9, 3-88)] were included in this study. Two adult and two pediatric patient and control groups were present, also brucellosis were further classified as acute, subacute, chronic and relaps. The diagnostic criteria of brucellosis were either the isolation of the organism from blood culture or a standard tube agglutination test (SAT) titer of 1:160 or higher. Rose Bengal (RB), SAT, SAT with rivanol, IgM and IgG flow assays were performed in all groups. Brucella was isolated from cultures in 21 (19.3%) patients. Sensitivities of RB, SAT and IgM flow assays were 100% and 90.9% for IgG flow assay. Sensitivities of RB, IgM, IgG and IgM combined with IgG were 97.3%, 79.5%, 87.6% and 97.8%; also specificities of them were 62.3%, 91.5%, 93.8% and 86.2%, respectively. The IgM flow assay gave the highest number of positive results for the samples from acute cases, and there were significant difference between clinical types. The IgG flow assay gave the highest number of positive results for the samples from subacute cases, and there were significant difference between clinical types. In conclusion, flow assay was highly correlated with SAT, performed easy, may be an alternative test methot in places of the disease differentiation of acute, subacute and chronic. For the routine recommendation of the test further prospective trials should be done in larger series.