Allojenik kök hücre transplantasyonu sonrası PCR amplifikasyonu 'reverse dot blot' yöntemi ile kimerizm tayini
Evaluation of chimerism afte allogeneic bone marrow transplantatin with reverse dot blot technique
- Tez No: 158018
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI -ÖZET Kimerizm, biyolojik organizmalardaki aynı veya farklı türde diğer bir bireyden köken alan herhangi bir hücre populasyonunun yaşaması, farklılaşması veya fonksiyon görmesidir. Kimerizm analizi farklı birçok yöntem ile yapılmaktadır, fakat bunlardan en fazla duyarlılığa sahip ve en sık kullanılan teknik, PZR'a dayalı tekniklerdir. PZR analizinde nakil öncesi informatif bulunan DNA polimorfik gen bölgesinin donor orijinli hale dönüşmesi“komple kimerizm”, donor ve alıcı gen polimorfizmlerinin birlikte bulunuşu ise“miks kimerizm”olarak adlandırılmıştır. Bu tez çalışmasında allojeneik kemik iliği transplantasyonu yapılmış 27 hasta ve HLA tam uyumlu donorünün PZR reverse dot blot yöntemi ile LDLR, GYPA, HBGG, D7S8 ve GC lokusları değerlendirildi. 27 hastanın 22' sinde komple kimerizm saptanırken, 5 hasta da ise miks kimerizm saptandı. Komple kimerizm saptanan 22 hastanın 17' si sağlıklı yaşamlarına devam ederken, 5 hasta da ex gerçekleşmiştir. Bu hastalardan sadece T inde graft başarısızlığı meydana gelmiş ve ex gerçekleşmiş, diğer 4 hastada ise infeksiyon, busulfan toksisitesi, sepsis vb. nedenlerden ex meydana gelmiştir. Miks kimerizm saptanan 5 hastanın 4'ü sağlıklı yaşamlarına devam ederken T inde ex gerçekleşmiştir. Bu hastanın ölüm nedeni ise relapstır. GvHH gözlenme oranı tüm hasta grubunun %48,14' üdür. Komple kimerizm saptanan 22 hastanın 1 Tinde, miks kimerizm saptanan 5 hastanın ise 2' sinde GVHH gözlenmiştir. GVHH ile relaps arasındaki ilişkiye bakıldığında, GVHH gelişen sadece 1 hastada relaps gelişmişken, GVHH gelişen 12 hastada relaps saptanmamıştır. Sonuç olarak kemik iliği transplantasyonu sonrası PZR ile kimerizm takibi oldukça önemlidir. Hasta prognozuna ait önemli bilgiler vermektedir. -53-
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY EVALUATION OF CHÎMERÎSM AFTER ALLOGENEIC BONE MARROW TRANSPLANTATION WITH REVERSE DOT BLOT TECHNIQUE Chimerism is development, functioning and living of the cell population obtained from other individuals. There are various methods used to detect the type of chimera state, depending on the immunogenetic differences between the donor and recipient and PCR based technique oftenly used among these techniques. Full or complete chimerism generally refers to complete replacement of host by donor lymphohematopoiesis. Mixed chimerism indicates the presence of both donor and recipient cells within a given cellular compartment, lymphocytes. In this study LDLR, GYPA, HBGG, D7S8 and GC locusus of the 27 patients who had bone marrow transplantation with reverse dot blot technique. All patients were HLA full match. In 22 patients full chimerism were obtained and in the 5 patients mix chimerism were obtained. 17 of full chimeric patients survived and 5 of them were exed. Among 5 of them only in 1 patient graft failure was obtained. Other 4 of them were exed because of infection, busulfan toxicity and sepsis. Among 5 patient with mix chimerism 4 of them were survived and 1 of them was exed, the reason of this was relaps. GVHD was %48,14 in all patients. Among 22 patients with full chimerism in 1 1 of them and among 5 patients with mix chimerism in 1 of them GVHD was obtained. When GVHD and relaps relation was searched. Among GVHD obtained patients in 1 of them relaps was developed and in 12 of them no relaps was obtained. As a result, after bone marrow transplantation following the chimerism with PCR is very important. This method important conclusions about patients prognosis were obtained. 54