Sağlık bilimlerinde kullanılan ölçekleri standartlaştırma yöntemleri ve bir uygulama (Epworth uykululuk testi)
Standardization techniques for measuring methods used in health sciences and an application sample for Epworth sleepiness scale
  1. Tez No: 158017
  2. Yazar: SEVİM ÖZDEM PURİSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİRİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Demografi, Biostatistics, Demography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI.ÖZET Sağlık ve sosyal bilimler alanında kullanılan uluslararası geçerliliğe sahip ölçekler (test, anket vb. gibi), bu ölçeği kullanmak isteyen ülke için standartlaştınlarak kullanılır. Bu çalışmada bu tür ölçeklerin standartlaştırılması aşamasında yapılması gereken işlemler anlatılmıştır. Bunlar; ölçeğin o ülkenin diline çevrilmesi ve sonra tekrar orjinal diline çevrilmesi (çeviri-geriçeviri), ölçeği kullanacak ülkenin özelliklerine göre gereken ilave ve düzeltmelerin yapılabilmesi için odak grup göriişmelerinin yapılması, deneme ölçeğinin düzenlenmesi, pilot uygulama ve pilot uygulamadan elde edilen verilerin analizi (güvenilirlik ve geçerlilik analizleri) şeklinde sıralanabilir. Uygulama olarak; Î.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fak. Nöroloji ABD. Uyku laboratuvanna başvuran çeşitli uyku bozukluğu olan hastalara uygulanan Epworth Uykululuk Testi'nin (Epworth Sleepiness Scale) standartlaştınlmasırun nasıl yapılacağı üzerinde durulmuştur. 53
Özet (Çeviri)
VH.SUMMARY Internationally accepted measuring methods used in health and social sciences (tests, questionnaires, etc.) can become usefull for a particular country only after local restandardisation. In this study we have described the procedures needed for this kind of restandardisation. The test material should be translated to local language and retranslated to original language. (Translation-retranslation) Interviews with small focal groups to discover any need for correction or additional descriptions. Rearrangement of test scale. Pilot study and analyzing data deriven from pilot study for validity and reliability. In practice we will describe adoption and restandardisation of Epworth Sleepiness Scale to Turkish population admitted with various sleep disorders to Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Neurology. 54