İstanbul'daki özel sağlık sigortası kurumlarının ve özel hastanelerin sağlıklılığının sürdürülmesini amaçlayan organizasyonlar (HMO-health maintenance organization) hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
The knowledge, attiude and behavior of the professionalls working in private hospital and in private health insurance companies abaut HMO's
- Tez No: 158069
- Danışmanlar: PROF.DR. MELDA KARAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İstanbul ili içerisinde faaliyet gösteren Özel Hastaneler ve Özel Sağlık Sigortası Kurumlarının, Sağlıklılığın Sürdürülmesini Amaçlayan Organizasyonlar (HMO) hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış, Nisan 2002 - Eylül 2003 tarihleri arasında, İstanbul ili içerisindeki 125 Özel hastane ve 23 Özel Sağlık Sigortası Kurumlarından araştırmaya katılan 97 Özel Hastane ve 18 Özel Sağlık Sigortası Kurumu yani toplam 115 kuruma uygulanan,tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmaya katılan yöneticilerin % 34,8 'i kadın,% 65,2'si erkektir. Katılımcıların %33 üniversite, % 67'si yüksek lisans eğitimi almıştır.%62,6 0-4 yıldır, % 36,5 5-8 yıldır, % 0,9 9 yıl ve üstü süredir aynı kurumda çalışmaktadır. Araştırmamıza katılanların %50.4'ü HMO'nun avantajlarının yeterli olduğunu, %22.6'sı yetersiz olduğunu ve % 27'si kısmen yeterli olduğunu belirtmiştir.% 23.5'u dezavantajlarını yeterli bulmuş, %18.2'si yetersiz ve % 58.3'ü kısmen yeterli bulmuştur. Araştırmamıza katılanların %72.2'si bu sistemi orta gelirlilerin tercih edeceği bir sistemdir. Araştırmamıza katılanların %53 bu sistemin Türkiye'de uygulanabileceğini belirtirken % 51 böyle bir organizasyona katılabileceğini belirtmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Knowledge, Attitude and Behavior Of The Professionals Working İn Private Hospitals And tn Private Health Insurance Companies About HMO's This research was planned to clarify the knowledge. Attitude and behavior of the professional^ working in private hospitals and in private health insurance companies about HMO's. This research is carried out between September 2003 in Istanbul. In Istanbul 97 of 125 private hospitals and 18 of 23 private health insurance companies joined the research. The people who joined the research were women 34.8%, men 65.2%. Among participants 33%were graduates univercity and 62.6% had post graduate degrees.Among the participants 62.6 was found to work for 0-4 years 36.5% for 5-8 years and 0.9% for 9 years at the same company. Among the participants 50.4% thought that HMO's had sufficient advantages; 22.6% thought that HMO's had insufficient advantages;23.5% of the participants thought that HMO's had many disavantages. Among the participants 72.7% stated that socioeconomically middle class people would prefer HMO. Among the participants 533% stated that HMO can be appliied in Turkey; and 5 1 % stated that they would be willing to join HMO's. xn