İntraabdominal basınç artışı ve abdominal kompartman sendromunun testisler üzerine etkisi
  1. Tez No: 158088
  2. Yazar: BAYRAM PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
8. ÖZET Abdominal kompartman sendromu yeni tanınan eski bir problemdir. AKS tüm klinisyenlerinin özellikle cerrahların farkında olması gereken, potansiyel olarak fetal bir durumdur, intraabdominal basınç artışı başta böbrek, kardiak, respiratuar, gastrointestinal sistem olmak üzere bütün organ sistemlerini olumsuz etkiler. Bu durum bir çok çalışma ile ortaya konmuştur. Çalışmamızda intraabdominal basınç artışı ve abdominal kompartman sendromunun testisler üzerine olan etkilerini araştırdık. Bu çalışmada Yeni Zellanda tipi ağırlıkları 2500 ile 4000 gr arasında değişen 30 adet albino erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar 10'arlı 3 gruba ayrıldılar. Birinci grup karın içi basıncı yükseltilmeyen kontrol grubu (G-K), ikinci grup karın içi basıncı 20 cmHaO'ya çıkarılan G-1 grubu, üçüncü grup karın içi basıncı 40 cmH^O'ya çıkarılan G-2 grubu olarak belirlendi. Çalışmada Testiküler etkiler; dopier USG ile kan akımı ve histopatolojik incleme için de testis biopsisi yapıldı. Tavşanlar ketamin ve ksilazin hidroklorür ile anestezileri sağlandıktan sonra testiküler doppler USG ile giriş ( bazal) pik sistolik ve end diastolik testiküler kan akım hızı ölçüldü. Batın orta hattından 14 no anjioket ile periton boşluğuna hava verilerek G-1 grubunda intraabdominal basınç 20 cmhbO ve G-2 grubunda 40 cmH20'ya çıkartıldı, intraabdominal basınçlar bu seviyede tutuldu ve ikinci saatin sonunda doppler USG ile testiküler pik sistolik ve end diastolik kan akım hızı ölçüldü, takiben üçüncü saatte orşiektomi yapıldı ve sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışmamızı değerlendirdiğimizde Intraabdominal basınç artışının testis kan akımını etkilediğini ve 20 cmH^O intraabdominal basınçta testisin pik sistolik ve end diastolik kan akım hızında belirgin düşmeye sebeb olduğunu ve bu düşmenin 40 cmhfeO intraabdominal basınçta çok daha belirgin olduğunu gözlemledik. Ayrıca 20 cmH20 intraabdominal basınçta spermatozoa sayısında azalma başladığını ve 40 cmH20 intraabdominal basınçta bu azalmanın daha belirgin olduğunu ve her iki grupta testiste konjesyonda artış olduğunu saptadık. Bu konuda daha fazla ve daha uzun süreli deneysel ve klinik araştırmalara ihtiyaç olduğunun kanaatindeyiz. 40
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Abdominal Compartment Syndrome is a newly defined old problem. All clinisians especially surgeans should be aware from ACS as a fatal situation. Increasing intra abdominal pressure negativelly effects kidneys, kardiac, respiratory and gasrointestinal system. Different studies explaine this syndrom. In our study we evaluate the effect of intraabdominal hypertension and abdominal compartment syndrome on testis. In this study New Zelland type 30 albino male rabbits, weight 2500-4000 gr were included. Rabbits were devided in to 3 groups. Each group comprised 10 rabbits. First group, includes rabbits which had'nt increase in intraabdominal pressure (control group) (G-K). Second group includes rabbits which had 20 cmH20 increase in intra abdominal pressure. Third group comprised rabbits which had 40 cmH20 increase in intra-abdominal pressure. The testicular effect evaluated by doppler USG. Testicular biopsys were performed for histopathological examination. After anesthesizing the rabbits with Ketamin and Xylazin hydrochloride, a basal level of peak systolic and peak diastolik testicular blood flow measured using doppler USG. Then basal blood samples were taken. The intra abdominal pressures were increased to 20 cmH20 in G-1 and 40 cmH20 in G-2 by placing 14 no. cannula in the peritoneal cavity. The intra-abdominal pressures were maintaned at these levels. At the end of the 2'nd hour, peak systolic and diastolic testicular blood flow were measured using doppler USG. At the end of the 3'rd hour blood samples were taken, and orchioctomys were performed at the 3'rd hour. The results were compared with the control group. In our study evaluation, we found that the increased intraabdominal pressure affects testicular blood flow. A significant decrease in peak systolic and diastolic testicular blood flow was observed at 20 cmH20 pressure. At the same time a more significant decrease was observed at 40cmH2O pressure. A begining of decrease in spermatozoa number was noted at 20 cmH20. A more significant decrease in spermotozoa was observed at 40 mmH20. In both gruops an increase in testicular congestion was ascertained. We think that there is a need for more and detail experimental and clinical studies in this subject. 41