Hipo ve hipertiroidi modeli ile peritoneal E. coli kontaminasyonunda myeloperoksidaz ve tiroid hormonlarının yeri
  1. Tez No: 5785
  2. Yazar: CEMİL TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Propylthiouracil ile tiroid hipof onksiyonu, L-tiroksin sodyum ile tiroid hiperf onksiyonu oluşturulan kobaylarda; 1 ml 9 10 /ml konsantrasyonda ATCC 26 E.coli susu ile peritoneal kontaminasyon oluşturuldu. Kontrol gruplarına (K,PK ve TK ) göre kontaminasyon gruplarında (PB ve TB) total tri i odot iro nin (TT3) değerinde önemli azalma gözlenmiştir (p0. 1 ). Kontaminasyon döneminde PMNL sa yısında belirgin artış gözlenmemiştir» MPO-hidrojen peroksid- halojen antimi krobiyal sisteminde Cl'den ziyade I * un aktif olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Akut enfeksiyon belirtile ri klinik olarak ortaya çıkmadan, bakteriyel kontaminasyonun olduğu TT3 değerindeki düşme ile anlaşılabilir. Bununla bir- 9 likte, lü /mi konsantrasyondaki E.coli kontaminasyonunda, hi- potiroid ve hipertiroid denekler arasında enfeksiyon riski a- çısından bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 9 Peritoneal contamination was conducted with i ml of 10 / ml ATCC 26 Escherichia col i strain in one group o-f guinea pigs following thyroid hypof unction induced by propylthioura cil and in another group of ginea pigs following thyroid hyp- erf unction iduced by L-tiroksin sodium. A significant decrea se in total tri iodotironin (TT3) level was demonstrated in contamination groups compared with control groups 0. 1).polymorphonuclear leukocyte (PIİNL) count did not rise during the contamination period. Our findings suggest that iodide rather than chloride is preferably used by MPO- hydrogen peroxide - hal ide system. The falling TT3 levels may be highly predictive of bacterial contamination before the clinical manifestations of acute infection devel op. Nevertheless, the infection rate did not differ consi dering the hypothyroid and hyperthyroid animals inocculated t intraabdominal 1 y with 1 ml of İO /ml E.coli.