Yüzeysel mesane tümörlerinde transüretral rezeksiyon, intrakaviter bacillus calmette-guerin ve mitomisin C uygulamalarının rekürrens ve progresyon yönünden karşılaştırılması
Comparison of transurethral resection, intravesical bacillus calmette-guerin and mitomycn C application in patients with superficial bladder cancer for recurrence and progression
  1. Tez No: 158091
  2. Yazar: HÜSEYİN KUBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN HÜSEYİN ATAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Pek çok araştırmacı yüzeyel mesane tümörlerinde TUR'dan sonra adjuvan tedavi olarak intravezikal BCG uygulamasını ilk seçenek olarak düşünmektedir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Ekim 1989-Ocak 2003 yılları arasında yüzeyel mesane tümörü tanısıyla izlenen 130 hastayı çalışmamıza aldık. Hastaların 115'i erkek, 15'i kadındı ve yaş ortalamaları 59.98±11.97 idi. Hastalar üç grupta incelendiler. 1. gruptakiler sadece TUR uygulanan 37 hasta, 2. gruptakiler TUR+intravezikal BCG uygulanan 49 hasta ve 3. gruptakiler TUR+ intravezikal mitomisin C uygulanan 44 hastadan oluşmaktaydı. Birinci, ikinci ve üçüncü gruptaki hastalarda multifokal özellik ayrıca değerlendirildi. Birinci grupta 22, ikinci grupta 28, üçüncü grupta 22 hasta multifokal tümörlüydü. Çalışmamızda bu üç grubun ve bu üç gruptaki multifokal tümörlü hastaların rekürrens sıklığı ve süreleri, grade ve evrelerindeki değişiklikler incelendi. Rekürrens sıklığı ki-kare testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF TRANSURETHRAL RESECTION, INTRAVESICAL BACILLUS CALMETTE-GUERIN AND MITOMYCIN C APPLICATION IN PATIENTS WITH SUPERFICIAL BLADDER CANCER FOR RECURRENCE AND PROGRESSION SUMMARY In general, as an adjuvant chemotherapy, BCG is thought as the first choice after TUR of superficial bladder cancer. In Urology department of Trakya University Medical Faculty; October 1989-January 2003, 130 of patients with superficial bladder cancer has been included to our research. 115 of these patients were male and the 15 were female. Average age was 59.98±1 1.97 years. All these patients were divided into three groups. First group was including 37 patients with only TUR operation, second group was including 49 patients with TUR +intravesical BCG application and third was including 44 patients with TUR+intravesical mitomycin C application. These three groups of patients were searched for their multifocal properties. 22 patients of the first group, 28 of the second group, 22 of the third group had multifocal tumors. In our research, we investigated the frequency of recurrence, recurrence time, differences in grade and stage of these three groups and patients with multifocal tumors in these three groups.