Mesane üroepitelyal tümörlerinde transüretral rezeksiyon sonrası Mitomisin-c ve Bacille calmette-guerin uygulamasının progresyon (İlerleme) ve rekürrense (Nüks) yönelik etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficiency of Bacillus calmette-guerin and Mitomycin-c treatment after transuretral resection of uroepitelial tumors of bladder on progression and recurrence
  1. Tez No: 230364
  2. Yazar: M.GÜRKAN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mesane üroepitelyal tümörleri tedavisinde transüretral rezeksiyon altın standarttır. Transüretral rezeksiyon sonrası gelişebilecek nüks ve ilerlemenin önlenmesi amacıyla tümörün evre ve grade'ine, tek veya çok odaklı olmasına, boyutuna ve ilk ya da ikincil defa tedavi edilmesi gibi ölçütlere bağlı olarak intravezikal kemo/immuno terapi uygulanmaktadır. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dallı'nda 1 Ocak 2003 - 13 Mart 2008 tarihleri arasında birincil veya tekrarlayan evre Ta-T1, grade 1-3 mesane tümörü nedeniyle tedavi edilip takip edilen 76'sı erkek, 7'si kadın, yaş ortalamaları 65.65 ± 10.45 olan toplam 83 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastalar transüretral rezeksiyon sonrası intravezikal mitomisin-C uyguladığımız (grup 1) 22 erkek, 2 kadın toplam 24 hasta ve bacillus calmette-guerin uyguladığımız (grup 2) 54 erkek, 5 kadın toplam 59 hastadan oluşan 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki hastalara ilacın temin edilmesi durumunda transüretral rezeksiyondan sonra ilk 6 saatte sonrasında ilk 6 hafta haftada bir ardından ayda bir kez olmak üzere 1 yıla tamamlanacak şekilde 40 mg intrakaviter mitomisin-C tedavi protokolü, grup 2'deki hastalara transüretral rezeksiyondan 2 hafta sonra başlanan 6 hafta boyunca haftada bir kez intrakaviter 81 mg bacillus calmette-guerin tedavisi uygulanmıştı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde çalışma dahilindeki toplam 83 hastadan 1'i (%1) grup 1'de ve 4'ü (%4) grup 2'de olan toplam 5 (%5) hastada tümör grade'inde, 2'si (%2) grup 1'de ve 3'ü (%3) grup 2'de olan toplam 5 (%5) hastada tümör evresinde ilerleme olduğu ve istatistiksel olarak karşılaştırma yapıldığında ilerleme açısından 2 grup arasında anlamlı fark olmadığı görüldü. Her iki grupta ortalama 19.69 ± 12.65 ay süre ile takip ettiğimiz toplam 83 hastanın 16'si (%19) grup 1'de, 26'sı (%31) grup 2'de olmak üzere toplam 43 (%51) hastada nüks görüldü. Nüks açısından grup 1 ve 2 arasında karşılaştırma yapıldığında, istatiksel olarak grup 2'deki nüks oranının grup 1'e göre anlamlı (p=0.02) olarak daha fazla olduğu görüldü.Çalışma bulgularımıza göre; yüzeyel mesane tümör tedavisinde transüretral rezeksiyon sonrası uygulanan intravezikal mitomisin-C ve bacillus calmette-guerin tedavilerinin tümör ilerlemesi üzerine olan etkileri arasında anlamlı fark olmadığı, nüks açısından mitomisin-C tedavisinin daha iyi olduğu görüldü. Bu sonuçlarla, yüzeyel mesane tümörlerinde uygulanacak tedavi protokollerinde fikir birliği sağlanması bağlamında yeni çalışmalara gereksinim olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Transuretral resection is a gold standart for the treatment of urepithelial bladder tumors. So as to prevent recurrence and progression after transuretral resection, intravesical chemo/immuno therapy is applied according to stage and grade, solitary or multifocal, size, primary or secondary treating of the tumor. In our study, 76 men and 7 women totally 83 patients whose avarage ages are 65.65 ± 10.45, were examined as retrospective due to primary or secondary phase of Ta-T1, 1-3 grade for superficial bladder tumor at the Urology Department of Trakya University, between the dates 1st January 2003 and 13rd March 2008. The patients, who were included into our study, were divided in two groups as Group I, 22 men and 2 women totally 24 patients who were applied intravesical mitomycin-C and Group II, 54 men and 5 women totally 59 who were applied bacillus calmette-guerin after transuretral resection. The patients, in Group I, were medicated as 40 mg intravesical mitomycin-C for first six hours, then once for a week in every 6 weeks, and finally once in a month for the one year treatment. The patients, in Group II, were medicated as 81 mg intravesical bacillus calmette-guerin treatment after two weeks from transuretral resection. When the data obtained were evaluated statistically, totally 83 patients, who were 1 (1%) in group 1, 4 (4%) in group 2 totally 5 patients had progress in tumor grade and 2 (2%) in group 1, 3 (3%) in group 2 totally 5 patients had progress in tumor stage, were seen. And also there was no meaninful statistical difference between 2 groups in terms of progression. In both groups, totally 83 patients, who had been followed for average 19.69 ± 12.65 months, had recurrences such as 16 (19%) in Group I, 26 (31%) in Group II and totally 43 (51%) patients. While comparing Group I with Group II, in terms of recurrence, Group II had statistically high recurrence rate (p=0.02) than Group IAccording to our study results, in the superficial bladder tumor, there was no meaningful difference between 2 groups in terms of progression for intravesical mitomycin-C and intravesical bacillus calmette-guerin treatments about the progression of tumor. Mitomycin-C was seen more dominant in terms of recurrance. With these results, we believe in that there is necessity for new and comprehensive studies when considering that there is no consensus in the literature and there are very different results.