Perkütan nefrolitotomi ameliyatının renal glomerül ve proksimal tübül fonksiyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 158092
  2. Yazar: DENİZ İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VII. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, renal taş hastalığınmın tedavisinde minimal invaziv bir yöntem olan perkütan nefrolitotomi (PNL) ameliyatının renal glomerül ve proksimal tübül fonksiyonları üzerine olan etkisi araştırıldı. Hastalar ve Metod: Çalışmaya, böbrek taşı nedeniyle PNL ameliyatı uygulanan 28 hasta dahil edildi. Demografik özellikleri, ameliyat pozisyonu, ameliyat tekniği ve uygulanan anestezi protokolü aynıydı. Hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1, 3, 5 ve 30. günlerde serum kreatinin ve beta-2-microglobulin (P2m) düzeyleri ve 24 saatlik idrarda üriner kreatinin ve P2m ölçümleri yapıldı. Hastaların kreatinin klirensi, P2m klirensi, üriner P2m ve P2m'in tübüler reabsorpsiyon (TR^m) oranının ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası günlerdeki değişimleri araştırıldı. Hasta ve ameliyata bağlı değişkenlerin p2m'in tübüler reabsorpsiyon oranıyla ilişkisi incelendi. Bulgular: Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1, 3, 5 ve 30. günlerdeki endojen kreatinin klirensi ve P2IT1 klirensinde istatistiksel açıdan anlamlı bir değişim olmadığı saptandı (p>0,05). Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1, 3, 5 ve 30. günlerdeki serum P2m ve üriner P2111 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir 42değişim olmadığı görüldü (p>0,05). Hasta yaşıyla TRpVn arasında ameliyat sonrası birinci günde negatif bir korelasyon istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Ameliyat süresi, ameliyatta kullanılan sıvı miktarı, taş kırmada kullanılan pnömotik vuru sayısının TR^m değişimi ile ilişkili olmadığı bulundu (P>0,05). Tartışma: Bu çalışmada, PNL ameliyatının renal glomerül ve proksimal tübül fonksiyonları üzerine hasar verici bir etkisi saptanmamıştır. Hasta ve ameliyat değişkenlerinin proksimal tübül fonksiyonları üzerine hasar verici bir etki yaratmadığı gözlenmiştir. Sonuç: Renal taş hastalığında kullanılan PNL ameliyatı minimal invazivdir ve glomerül ve proksimal tübül fonksiyonları üzerine hasar verici bir etkisi yoktur. 43
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Purpose: This study was designed to investigate the effect of Percutaneous Nephrolitotomy (PNL) operation on renal glomerular and proximal tubular functions in the patients who underwent this kind of renal surgery. Patients and Method: Twenty eight patients who underwent PNL due to renal stones were included in this study. The patients all had the same characteristics regarding renal stone, positioning of patient in operation as well as anesthetic protocol. Creatinin and beta- 2-microglobulin (P2m) levels were determined in the serum and 24 hours urine samples before and at 1st, 3rd, 5th and 30th post operative days. Additionally blood and urinary P2131, creatinin clearance, P2m clearance, renal tubular reabsorption rate of p2in (TR^m) levels were also determined at the same intervals. The interrelationships of later parameters were assessed on the basis of patients and operation data. Results: Creatinin clearance, P2m clearance, serum p2m and urinary P2m levels did not reveal statistical differences pre and post operatively (p>0.05). Nevertheless, a significant negative correlation was obtained between patient age and TR^m at first postoperative day (p0.05). Also, no significant relation was observed between TR.p2m compared to operation time, amount of liquid used and number of pneumatic lithotripsy beats. 44Discussion: This study demostrated abscense of any harmful influence of PNL and other variables (patient age, amount liquid,operative period, number of pneumatic lithotripsy beats) on renal glomeriiler and proximal tubular functions. Conclusions: PNL operations can safely be applied to renal stone disease. 45