Nüks eden yüzeysel mesane tümörlerinin saptanmasında NMP-22 testi, telomeraz testi ve idrar sitolojisinin tek veya birlikte kullanımlarının etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 158106
  2. Yazar: ÖZGÜR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞ ÇAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Mesane kanseri sık görülen ve nüks oranı yüksek olan bir hastalık olup, tanı ve izleminde yaygın olarak kullanılan yöntemler sistoskopi ile idrar sitolojisidir. Sistoskopinin invaziv olması, sitolojinin ise laboratuvar ortamı ile deneyimli personel gerektirmesi ve zaman alıcı bir yöntem olması gibi nedenlerle, sık nüks etme ve progresyon gösterme eğilimindeki mesanenin yüzeyel değişici epitel karsinomunun tanı ve izleminde kullanılabilecek hızlı sonuç veren, güvenirliği yüksek, noninvaziv tanı yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, mesanenin yüzeyel değişici epitel karsinomu nedeniyle tedavi uygulanmış olguların izlemleri sırasında gelişebilecek nüksün belirlenmesinde, idrar sitolojisi, idrar NMP22 testi ve idrar telomeraz düzeylerinin tek ya da birlikte kullanımlarının nüksü belirlemedeki yeterliliğinin sistoskopi ile karşılaştırılması amaçlandı. Yüzeyel mesane tümörü nedeniyle tedavi görüp, izlenen 30 olgu çalışmaya alındı ve sistoskopik bakı yapılmadan önce, olguların idrar örneklerinde NMP22 varlığı araştırılıp, telomeraz düzeyi ölçüldü ve sitolojik değerlendirme yapıldı. Uygulanan NMP22 testinde duyarlılık oranı %50, özgünlük oranı %94 olarak saptandı. Özgünlük oranları telomeraz testi ve sitolojide daha yüksek (%100) saptanmakla birlikte, duyarlılık oranları telomeraz testinde %16, sitolojide ise %8'e düşmektedir. NMP22 testi, telomeraz testi ve sitoloji ile ayrı ayrı kombine edildiğinde elde edilen sonuçlarda, özgünlüğün değişmediği ancak duyarlılığın tek başına kullanımına göre daha iyi sonuç verdiği görüldü. Sitoloji ve telomeraz testlerinin birlikte kullanımlarıyla tek başlarına kullanımlarına göre daha yüksek düzeyde duyarlılık oranı elde edildi. Yapılan korelasyon değerlendirmesinde ise NMP22 testi sonuçlarının, sistoskopi ile korelasyonu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.008). NMP22 testiyle elde edilen sonuçlar, testin telomeraz testi ve sitolojiyle yapılan ikili ve üçlü kombinasyonlarıyla elde edilen değerlerle de korelasyon göstermektedir (p0.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bladder cancer is a common disease, with high recurrence rate. The main methods used for its diagnosis and follow-up are cystoscopy and urine cytology. However, cystoscopy is invasive and urine cytology requires long time and an experienced laboratory specialist. Therefore, new, quick, reliable and non-invasive diagnostic methods are needed for both the diagnosis and follow- up of superficial transitional epithelial carcinoma of the bladder, which is progressive and having high recurrence rate. The aim of the study was to compare the effectiveness of cystoscopy in detecting the possible recurrence of treated superficial transitional epithelial carcinoma of the bladder, with single or combined use of urine cytology, urine NMP22 test and urine telomerase level assessment. A total of 30 patients treated and followed for superficial bladder tumors were enrolled in the study. Existence of urine NMP22 was investigated, telomerase levels were assessed and cytological evaluation was done, followed by cystoscopy. The sensitivity and specificity of urine NMP22 levels were 50% and 94%, respectively. The specificity levels of urine telomerase assessment and cytology were found to be higher (%100), while the sensitivity levels were 16% and 8%, respectively. Compared to single use of NMP22 test, specificity levels were equal but sensitivity levels were elevated, when NMP22 test were combined with telomerase and cytology. Higher specificity levels were observed with combined use of cytology and telomerase tests, compared to their single use. A statistical correlation was detected between NMP22 and cystoscopy (p=0.008). NMP22 test results were also found to be correlated to double or triple combinations of it with telomerase test and cytology (p0.05).