Primer yüzeyel mesane tümörlerinin (üroepitelyaltümörler) 2 yıllık izlemde rekürrens oranları ve sigara ile ilişkisi
Recurrence rates of primary superficial bladder tumors (uroepithelial tumors) in 2-year follow-up and relationship with smoking
- Tez No: 891055
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer yüzeyel mesane tümörlerinin (üroepitelyal tümörler) 2 yıllık izlemde rekürrens oranları ve sigara ile ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2006 ve 2011 yılları arasında primer mesane tümörü nedeniyle TUR-MT yapılan 542 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza 2 yıllık takibi olan, ≤3 cm ve en fazla 3 odakta tümörü olan bu 3 odaktaki tümörlerin herbiri ≤3 cm olan yüzeyel mesane tümörlü 105 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, sigara, tümör evresi, tümör grade'i, tümör boyutu, tümör sayısı, postop erken kemoterapi, indüksiyon BCG, adjuvan kemoterapi, 2 yıl içerisindeki nüks, nükse kadar geçen süre, kanama, ateş, derin rezeksiyon, eş zamanlı operasyon verileri analiz edildi. Ayrıca hastaların sigara içimi paket/yıl olarak ≥20, 30, 40 paket/yıl olarak ayrıldı. Bulgular: Toplam 105 hastadan 23 hastada nüks saptandı (% 21.9). Sigara içen hasta sayısı 94 (89.5) içmeyen 11 (10.5) olarak bulundu. Tüm hastalarda, logistic regression kullanılarak yapılan multivariate analizde; patolojik T durumu, 6 haftalık intravezikal BCG, < 60 yaş ve >20 paket/yıl sigaraya maruz kalma nüks üzerine etkili parametreler olarak bulundu, p değerleri sırasıyla (p: 0,022- p: 0,042- p: 0,011- p: 0,042).Tüm hastalarda yapılanunivariate analizde (kaplan meier), < 60 yaş nüksüz sağ kalıma etkili parametre olarak saptandı (p: 0, 029).Düşük grade'li hastalarda logistic regression kullanılrak yapılan multivariate analizde postoperatif erken kemoterapi, 6 haftalık intravezikal BCG ve < 60 yaş nüks üzerine etkili parametreler olarak bulundu, p değerleri sırasıyla (p: 0,019- p: 0,020- p: 0,007). Ta hastalarda logistic regression kullanılrak yapılan multivariate analizde postoperatif erken kemoterapi, < 60 yaş ve ≥20 paket/yıl sigara maruziyeti nüks üzerine etkili parametreler olarak bulundu, p değerleri sırasıyla (p: 0,021- p: 0,004- p: 0,009). Sonuç: Çalışmamıza dahil olan mesane kanseri hastaların %89.5' i sigaraya maruz kalmıştır. Multivariate analizde tüm hastalarda ≥20 paket/yıl sigaraya maruz kalma nüksüz sağ kalımı kısaltığı saptandı. Mesane kanserinde rekürrense etki eden risk faktörlerinin daha iyi tespit edilebilmesi için mevcut tedavilerin uzun dönem sonuçları ve yeni tedavi modalitelerinin ve histopatolojik genetik çalışmalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigated the recurrence rates of primary superficial bladder tumors (uroepithelial tumors) in a 2-year follow-up and their relationship with smoking. Materials and Methods: Data from 542 patients who underwent TUR-MT due to primary bladder tumors in our clinic between 2006 and 2011 were retrospectively reviewed. 105 patients with superficial bladder tumors with a 2-year follow-up, ≤3 cm and tumors in up to 3 foci, each of which was ≤3 cm in these 3 foci were included in our study. Patients' age, gender, smoking, tumor stage, tumor grade, tumor size, tumor number, postoperative early chemotherapy, induction BCG, adjuvant chemotherapy, recurrence within 2 years, time to recurrence, bleeding, fever, deep resection, and simultaneous operation data were analyzed. In addition, patients were divided into ≥20, 30, 40 packs/year of smoking. Findings: Relapse was detected in 23 patients out of 105 patients (21.9%). The number of patients who smoked was 94 (89.5) and 11 (10.5) who did not smoke. In multivariate analysis performed using logistic regression in all patients; Pathological T status, 6-week intravesical BCG, < 60 years of age and > 20 packs/years of smoking were found to be effective parameters on recurrence, p values, respectively (p: 0.022- p: 0.042- p: 0.011- p: 0.042). In univariate analysis (Kaplan Meier) performed in all patients, < 60 years of age was found to be the effective parameter on recurrence-free survival (p: 0. 029). In multivariate analysis performed using logistic regression in low-grade patients, postoperative early chemotherapy, 6-week intravesical BCG and < 60 years of age were found to be effective parameters on recurrence, p values, respectively (p: 0.019- p: 0.020- p: 0.007). In multivariate analysis performed using logistic regression in TA patients, early postoperative chemotherapy, age < 60 years and ≥20 pack/years of smoking were found to be effective parameters on recurrence, p values are (p: 0.021- p: 0.004- p: 0.009, respectively). Conclusion: 89.5% of bladder cancer patients included in our study were exposed to smoking. In multivariate analysis, ≥20 pack/years of smoking exposure was found to shorten recurrence-free survival in all patients. In order to better determine the risk factors affecting recurrence in bladder cancer, long-term results of current treatments, new treatment modalities and histopathological genetic studies need to be developed.