Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığında metabolik sendromla ilişkili parametreler ve steatoz-steatohepatit ayrımındaki değerleri
- Tez No: 158139
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Alkol Dışı Yağlı Karaciğer Hastalığı (ADYKH) terimi karaciğerin basit steatozundan steatohepatitine kadar giden geniş yelpazedeki yağlanmasının genel tanımlamasıdır. Basit steatoz iyi seyirli, ilerlemeyen bir durum iken steatohepatit yaygın, insülin rezistansı ile yakın ilişkili ve ilerde siroza kadar gidebilen ciddi bir tablodur. Bu iki klinik durumu şu an için ayırabilen invaziv olmayan herhangi bir metod yoktur. Bilinen radyolojik ya da klinik parametreler bu noktada yetersiz kalmaktadır. ADYKH, altında insülin rezistansının yattığı obezite, hiperlipidemi, diyabet ve hipertansiyon ile yakın ilişkilidir. Yağlı karaciğer hastalığı populasyonunda, bahsedilen metabolik sendrom parametrelerini incelemek ve insülin rezistansı ile karaciğer histolojisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacı ile biopsi ispatlı 28 NASH, 26 steatoz lu bireyde bu çalışma tasarlandı. Hastalarda yaş, cinsiyet, diyabet varlığı, karotis arter intima media kalınlığı (CAMT), insülin rezistansı için HOMA-IR, lipid tablosu, beden kitle indeksi (BMI), plazma inflamasyon göstergelerinden C-reaktif protein, fibrinojen ve ürik asid, plazma homosistein seviyesi parametreleri incelendi. Steatohepatitli ve steatozlu hastalar arasında anlamlı istatistiksel fark sadece HOMA-IR (6.6±5.9'a 3.6±2.5; p=0.02) ve plazma homosistein (13.0±3.6'ya 19.8±9.7 umol/L; p=0.002) düzeyleri arasında saptandı. Çeşitli sınır değerleri içinde 14 olarak alındığında steatoz ve steatohepatiti ayırtettirmedeki özgüllüğü %71.4, duyarlılığı %64 olarak saptanmıştır. Alkol dışı steatoz ve steatohepatit arasında metabolik sendromun çeşitli parametreleri arasından sadece plazma homosistein ve HOMA-IR testleri bakımından fark saptanmıştır. Bu testlerin iki durumu birbirinden ayırmadaki Özgüllüğü ve duyarlılığı yeterli değildir. İki hastalığı ayırtetmek için karaciğer biyopsisi dışmda bir yöntem geçerli değildir. Steatohepatitli hastalarda atheroskleroz için de artan riske neden olan insülin direnci daha fazla bulunmuştur. Bu hastalan hem karaciğer komplikasyonlarından, hem de diğer komplikasyonlardan korumak için insülin direncini azaltan, kilo verme ve medikal tedaviler yönünden ciddi olarak ele almak gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı, metabolik sendrom, HOMA-IR, karotid arter intima-media kalınlığı, homosistein.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The term 'non-alcoholic fatty liver disease' (NAFLD) is used to describe a wide spectrum of fatty liver changes ranging from steatosis on one side to non-alcoholic steatohepatitis (NASH) on the other. Liver steatosis is a benign, non-progressive condition, in contrast to NASH which is a frequent liver disease that develops in close association with insulin resistance (IR) and may progress to cirrhosis. These two entities are clinically and radiologically indistinquishable and, at present, there is no sensitive non invasive test to differentiate them. Clinical characteristics associated with NAFLD include obesity, hyperlipidemia, diabetes mellitus, and hypertension, all of which have been associated with underlying insulin resistance. IR commonly is associated with NASH. To establish whether IR causes NASH, this study was undertaken to determine metabolic syndrome parameters among fatty liver patients and association between severity of IR and liver histology. The homeostasis model of insulin resistance (HOMA-IR ) was used as a measure of IR. Biopsy proven twenty-eight NASH patients and twenty-six simple liver steatosis patients had been evaluated for diabetes mellitus, body mass index, hypertension, lipid profile, HOMA-IR, carotid artery intima media thickness (CAIMT) and plasma C- reactive protein, fibrinogen, uric acid, and homocystein levels. There was no statistical significant difference among two population in terms of serum inflammation parameters, BMI, DM, age, gender, hypertension, CAIMT and lipid picture.Among the parameters only HOMA-IR (6.6±5.9'a 3.6±2.5; p=0.02) and plasma homocystein (13.0±3.6'ya 19.8±9.7 umol/L; p=0.002)levels were significant. For these parameters ROC analysis was performed.In order to differentiate steatohepatitis from steatosis the level of HOMA-IR (>4.5 ) has 84 % sensitivity and 59% specifity. Homocystein level that exceeds 14 umol/L has 71.4% specifity and 64% sensitivity. Liver biopsy still the only test that can differentiate steatohepatitis from benign steatosis. Insulin resistance is more severe and prevelant among the patients with steatohepatitis than steatosis. In these population medication that ameliorates insulin resistance, such as thiazoledinediones and life style modification, such as weight loss will prevent liver and cardiovascular complicationes. Keywords : Non-alcoholic fatty liver disease, metabolic syndrome, HOMA-IR, carotid artery intima- media thickness, homocysteine.