Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin mali yapısı ve aralarındaki mali ilişkiler
  1. Tez No: 15815
  2. Yazar: AYFER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan,“Büyük Şehir Belediyesi İle İlçe Belediyelerinin Mali Yapısı ve Arala rındaki Mali İlişkiler”isimli çalışmamız dört bölümden oluşmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde büyük şehir be lediyesi ile ilgili genel bilgiler verilerek mali yapısı ele alınmıştır. İkinci bölümde ilçe belediyesi ile ilgili genel bilgiler verilerek mali yapısı, büyük şehir belediyesi ile olan hizmet paylaşımı ve mali ilişkileri ele alınmış tır. Üçüncü bölümde büyük şehir belediyesi ile ilçe beledi yesi arasında hizmet dağılımının ve mali yapılarının iste nilen şekilde gelişme gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla İzmir Büyük Şehir Belediyesi ile Konak İlçe Beledi yesinin 1985- 1989 yılları gelir ve harcamalar araştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, büyük şehir belediyesi ile ilçe belediyelerinin mali yapısını etkileyen başlıca sorun-lar ve öneriler belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma kapsamına giren konula rın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this M.A. thesis is to analyze the fiscal structures of large city and county municiplities, as well as the fiscal relations among them. The thesis consists of four chapters. In the first chapter large city municiplities and their fiscal structures are generally examined. In the second chapter some general information is given about county municipilities. The distribution of public services and the fiscal relations between large cities and counties is also considered. In she third chap ter it is aimed to determine whether, the distribution of public services between large cities and counties and the fiscal structures of them were developed in an ideal way or not. For this purpose the revenues and the expenditures of the İzmir large City Municipility and the Konak County Municipility between the years 1985“”1989 are taken into account in a context of a case study. In the fourth chapterthe printipal problems that effects the fiscal structures of the large cities and the counties are expressed.